thomas anders hakkında


Thomas Anders, asıl adı Bernd Weidung, 01.03.1963 tarihinde Münstermaifeld / Eifel'de dünyaya geldi.

Annesi Helga bir bakkal dükkanı ve bir cafe işletiyordu. Babası Peter Weidung ise maliye memuru ve Mörz'ün belediye başkanıydı. 2 kardeşi var: kendisinden 6 yaş büyük ağabeyi Achim ve 7 yaş küçük kızkardeşi Tanja-Catrin.

Thomas Anders 5 yaşında iken piyano çalmayı öğrendi, ilk işi 7 yaşındayken Munstermaifeld'de annesinin bakkal dükkanında tezgah başında çalışmak oldu. Yine 7 yaşında yerel köy şenliklerinde ve kilise korosunda şarkı söyledi. Özel piyano ve dans dersleri aldı.

İlk gençlik döneminde Koblenz Eichendorf'da Gymnasium'a girme başarısını gösterdi. Diplomasını eline aldıktan sonra Frankfurt-Mainz'de Alman Dili, Sosyoloji ve Müzik bilimi okumak için yüksek okula girdi.

Bu dönemde bir çok gece kulübü ve disko'da sahnede şarkı söyledi. Spor ile arası pek iyi değildi. Futbol konusundaki düşünceleri ise şu: "Futbol?! Hayır almayayım, kendimi pisletmeye niyetli değilim."

Thomas, 1979 yılında Radio Luxemburg'un yeni yetenekler için açtığı yarışmaya katıldı. Burada Peter Crab ile tanıştı ve bu kişi Thomas'ın menejeri oldu. 15 Haziran 1980'de, 17 yaşındayken, "Judy" adlı şarkıyla yarışmanın birincisi oldu ve daha 18 yaşında olmadığı için babasının yardımıyla CBS ile sözleşme yaptı.

Bernd Weidung adı unutulabilir nitelikte olduğu için, kendisini farklı kılacak bir isim seçildi sonra: Thomas Anders. "Anders" Almanca'da 'farklı' anlamında.

Thomas daha sonra yapımcı Daniel David ile karşılaştı. Ve bu yapımcı "Judy" adlı şarkıyı 7" lik single olarak piyasaya sürdü. Ardından daha genç yaşında ilk turnesine çıkar Anders. Eylül ayında "Thommy's Teen Rock Show"da yer aldı. 1981'de Michael Schanze'nin programında "Du weinst um ihn" adlı şarkıyı söyledi ve sonra ikinci single "Hätten Sie heute Zeit für uns?" piyasaya çıktı.

Alman Plak Şirketi - Hansa Intersong, 1983'ün başında Thomas'a teklif götürmüştü ve F.R. David'in "Pick Up The Phone" adlı şarkısının Almanca versiyonunu selendirmesini istemişti. Thomas, Bernd Dietrich ve G.G. Anderson yeni bir single'ın hazırlıklarına başlarken akıllarına iyi bir fikir gelir.

F.R. David'in şarkısının Almanca versiyonu "Was macht das schon" idi. Ve bu, 29 yaşındaki besteci Dieter Bohlen tarafından yazılmıştı. Thomas Hamburg'a uçar ve Dieter bu yeni şarkıcıyı çok beğenir.

Aynı yıl Dieter, Thomas Anders için "Wovon träumst du denn (in seinen Armen)" adlı şarkıyı yazdı. Bu şarkı 30,000 kopyanın üzerinde sattı ve Almanya listelerinde 16. sıraya kadar yükseldi.

Sonra Dieter, Real Life'ın hit şarkısı "Send Me An Angel"a Almanca söz yazdı, şarkının adı, "Heisskalter Engel". Aslında şarkının ilk adı "Eiskalter Engel" (buz gibi soğuk melek) idi, fakat Dieter, Thomas'ın şarkıyı duygulu okumasını ister ve ad değişir: "Heisskalter Engel" (sıcak gibi soğuk melek).

Real Life'ın bir başka şarkısı "Catch Me I'm Falling" de Thomas tarafından İngilizce olarak kayıt edilir. Eğlence amaçlı kaydedilen bu şarkı, başka bir şarkıcı adıyla "Headliner" olarak yayınlanır. Ve Dieter, Thomas'ın sesinin İngilizce söylediği zaman daha güzel olduğunu anlar.

Dieter Mallorca'da tatildeyken, Thomas da kız arkadaşı Nora Balling ile tatil yapıyordu.

Bu sırada Bohlen, İspanya güneşinin altında ilk Modern Talking şarkısını yazdı: "You're My Heart, You're My Soul". Aslında BMG/Hansa için planlamamıştı bu şarkıyı ama BMG sayesinde Modern Talking kurulmuş oldu.

Modern Talking ile çok ünlenen ve bu grubun sevilmesini sağlayan Thomas Anders'in müzikal hayatını beraber olduğu kadınlar da çok etkilemişti. Bunlardan biri 80li yıllarda Thomas kadar ünlü olan ilk eşi Nora Balling'di. Thomas, Nora ile evli olduğu sırada Nora'nın adı yazılı altın kolyesini asla çıkartmıyordu. Thomas, Nora'yı çok sevmesine rağmen kavga etmiyor değildi... Thomas ve Nora, Monte Carlo'daki düğünlerinde resmi nikah yapılmadığı için, uzun süre kavga etmişlerdi.

Nora, Thomas'ın kariyerinde öylesine yer almak istiyordu ki, Modern Talking konserlerinde geri vokal yapma ısrarı hiç bitmiyordu. Modern Talking'in dağılmasının nedenlerinden biri de Nora ve Dieter Bohlen'in anlaşamamasıydı.

1987'de Modern Talking'in dağılmasından sonra, Thomas & Nora konser vermek için birkaç turneye çıktı. Bunlardan biri; "Modern Talking - The Final Concert" adını taşıyordu. 1988 yılında Güney Afrika'da Sun City Superbowl'da Dieter'siz bir Modern Talking konseri verdi Thomas. Geri vokallerde Nora da yer alıyordu.

Modern Talking dönemindeki hızlı çıkışın ardından durgunluğa alışamayan Thomas, 1989'da Nora ile birlikte Los Angeles'a solo albümler yapmak için taşındı. Ve aynı yıl İngiltere'de Elton John'un yapımcısı Gus Dudgeon ile beraber "Different" adlı albümü çıkardı. "Love of my own" Thomas'ın en başarılı ve ses getiren single çalışması olmuştur. Londra'da 1991'de "Whispers"i çıkardı Thomas. Bir yıl sonra "Down on Sunset" piyasadaydı. Bu albümde Glenn Medeiros ile birlikte düet de yaptı Thomas ("Standing Alone").

Aynı yıl Nora'dan boşanan Thomas Anders, bir yaş küçük eşine bir milyon Mark tazminat ödemek zorunda kalmıştı. İlk mahkeme sonunda "Bild" gazetesine verdiği demeçte, "Nora'nın ne kadar istediğini ilk duyduğumda, öncelikle bir kez yutkundum" diyordu.

Anders, Los Angeles'tan Koblenz'e geri dönüşünden 3 yıl önce çift resmi olarak ayrılmıştı zaten. Milyonlarca mark kaybetmek Thomas'ın başını epeyce ağrıtmıştı... Thomas'ın son sözü ise: "Ona para ile herşeyin iyisini diliyorum" oluyor Nora için.
1993'te Los Angeles'ta kayıtları gerçekleşen "When will I see you again" albümü yayınlandı. Bu albümde de "Three Degrees" adlı grupla albüme adını veren parçayı seslendirdi. 1994 yılında Thomas Anders ilk defa İspanyolca olarak şarkıları seslendirdi ve "Barcos de Cristal" adlı albümü çıkardı. Yapımcı Peter Wolf ile beraber 1995'te "Souled" adlı albüm geldi. Bu yapımcıyla "Sara" ve "Everybody has fun tonight" şarkılarında da çalışmıştı Thomas. Bu albümde ise Pointer Sisters ile beraber "Feel for the physical" adlı şarkıda düet var.

Kapstadt, Johannesburg, Hong Kong, Singapur, Taipeh, Santiago de Chile, Moskova'da Thomas turnelere çıktı ve eski 85.000 hayranıyla buluştu. Thomas'ın en başarılı albümü "Different" oldu ve "Love Of My Own", "Soldier", "One Thing", "True Love", "The Sweet Hello - The Sad Goodbye", "My One & Only", "How Deep Is Your Love" gibi hitleri oldu.

Besteci olarak da kariyerine devam eden Thomas, Arjantin'de çekilen pembe dizinin şarkılarını kendi yazıp seslendirdi. İspanyol sanatçı Martina Sanchez'e verdiği parça Meksika'da 1. sıraya hit olarak girdi.

1993'te Thomas İsveç yapımı "Stockholm Marathon" adlı filmde bir rol aldı. Bu film için "Marathon of Life" adlı parçayı yazdı ve "When will I see you again" adlı albümünde yayınladı.

Thomas'ın Modern Talking günlerinden beri en belirgin farkı, uzun saçlarını arkadan at kuyruğu şeklinde bağlamasıydı. Böylece solo bir sanatçı olan kendisi ve Modern Talking'deki Thomas Anders ile araya farklılık koyuyordu, fakat Thomas uzun saçlarını 1995'te kesti.

Solo sanatçı olduğu yıllarda Thomas Anders, 5 solo albüm yaptı. 4'ü İngilizce ve 1'i İspanyolca (Barcos De Crystal). Anders, solo kariyerinde Dieter'in "Blue System"i kadar başarılı olamadı. Elton John, Peter Wolf gibi sanatçılarla çalıştı ve bir çok ünlü sanatçı ile şarkı söyledi: Glenn Medeiros ile birlikte "Standing Alone", "The Three Degrees (When Will I See You Again)" ve "The Pointer Sisters (Feel For The Physical)". Anders, prodüktörlük de yapmıştır, Man-X için "Waiting So Long", No Angels "I Cry For You" gibi.

Thomas, Almanya'ya-Koblenz'e 1994'te geri döndü ve Dieter ile çeşitli telefon görüşmeleri yaptı.

1996'da Radyo programı yapımcılığı da yaptı Thomas. Radio Regenbogen'de aktüel müziğin yer aldığı ve çöpçatanlık yapan bir programı üstlendi. Modern Talking kurulduğundan beri Thomas bu işi yapmıyor ama program bıraktığı yerden başka bir sunucu ile başarılı olarak devam ediyor.

Dieter Bohlen, Thomas'a Modern Talking'i tekrar kurmak için teklif götürdükten sonra 1998'de tekrar Modern Talking kariyeri başladı...

Modern Talking ile yine başarılı olan Anders, 15 Temmuz 2000'de, 1996'da tanıştığı sarışın Claudia Hess'le (28, yabancı dil muhabiri) resmi olarak evlendi. Yeni eşi için, "Claudia, beraber yaşlanmak isteyebileceğim kadın" diyor Thomas.

Thomas ve Claudia Koblenz'de Burg Stromberg'de evlendirme memurunun karşına geçti. İkisi de beyazlar içindeydi. Davet edilen 170 konuk, Claudia'yı "Escada" imzalı bir elbise, Thomas'ı ise "Brioni" markalı bir takım içinde görme fırsatına sahip oldu. Ne yazık ki Dieter Bohlen bu törende yer alamadı, çünkü çocukları ile birlikte Mallorca'da tatil yapıyordu.

Claudia Hess, 29 Nisan 1972'de Hans ve Doris'in kızı olarak Bendorf'da doğdu. Andreas adlı bir erkek kardeşi var. Boyu 168 cm. Saç rengi sarı. Gözleri mavi-yeşil. Kayak yapmak, kitap okumak, müzik, seyahat ve golf oynamak hobileri. Alkolsüz içecekleri seviyor özellikle sodalı elma suyunu. Favori kitabı Rebecca Ryman'dan "Aşk sözü veren". Romy Schneider, Barbra Streisand, Nick Nolte, Steve Martin sevdiği oyuncular. Hayat felsefesi ise "Her zaman ileriye bak, asla geriye bakma".

2001'de Thomas, "Mühle, Dame, Mord" (Değirmen, kadın, cinayet) adlı Alman yapımı filmde başrollerde yer aldı.

27 Haziran 2002'de Claudia bir erkek çocuğu dünyaya getirdi. Thomas adını 'Alexander Mick' koydu.

2003'te Bohlen'in Modern Talking'i dağıtma kararı alması ile solo kariyerine devam etme kararı alan Anders, 2003 Kasım ayında "Independent Girl" adlı single'ı çıkarttı. Bu single, yıllar sonra Anders'in 2004'te çıkardığı "This Time" adlı albümünün ilk single CD'siydi. "This Time" albümünden hemen önce şubat ayında "King Of Love" adlı single çıktı. Aynı ay çıkan albümden sonra da, nisanda albümün üçüncü single çalışması "Tonight Is The Night" piyasaya sürüldü.

2006'ya kadar çeşitli TV programlarına katılan ve konserlerde yer alan Thomas Anders, 2006 şubat ayında yeni albümü "Songs Forever" ile dinleyicilerinin karşısına çıktı. Fakat albüm Modern Talking hayranlarının beklentilerinin aksine slow/jazz tarzındadır. Thomas Anders ve Modern Talking çizgisinin tamamen dışında olan albüm, ticari niteliğinden daha çok sanatsal niteliğiyle ön planda idi. BMG'den ayrılan ve Edel Records ile anlaşan Thomas Anders, Songs Forever ile satış grafiklerinde en fazla 46'ıncı sıraya yükselebildi.

Konserler ve TV showları ile müzik yaşamına devam eden Thomas Anders, 2008 yılının haziran ayında Sound-Chateau ile birlikte "Ibiza Baba Baya" and "For You" 45'liklerini çıkarttı. Ortak yapım projelerine 2009'da Sandra ile devam eden Anders, "The Night Is Still Young" ile single satışlarında 46'ıncı sıraya çıkabildi. 2010 baharında Strong adlı albümünün ardından, 2011'de müzisyen-prodüktör Uwe Fahrenkrog Petersen ile "Anders | Fahrenkrog" projesi adı altında "Two" adlı albümü 10 Haziran 2011'de piyasaya çıktı ve listelere 11'inci sıradan girerek, prodüktör ve besteci desteğinin işe yaradığı tekrar görülmüştür.

2011'in eylül ayında "Yüzde Yüz Anders" adlı bir kitap yayımlatan Thomas Anders, kitabında kendi hayatı ve modern Talking zamanlarından bahsetmekte. Dieter Bohlen ile iyi zamanları olmasına rağmen, genelde gerginliğin olduğunu, Nora'nın kıskançlığını anlattığı kitabında Anders, “Bence Dieter ve ben birbirimizin kaderiyiz. Bunu ne kadar hızlı kabullenirsek, bu durumu idare etmemiz de o kadar kolaylaşır. Bu nedenle, Dieter Bohlen’ın yaşamıma ait olduğu gerçeği ile barıştım” diyor.

Thomas Anders www.thomas-anders.com sitesi ile de Modern Talking'in resmi sitesinin (www.moderntalking.com) ardılı olarak devam etmektedir.

Yazı: Kamil Koçak