2003 Yılı ve Grubun Sonlanışı

Yayınlanma Tarihi: 13-01-2021
Son Güncelleme: 16-04-2021

Öncesi: Milenyuma Girerken

Modern Talking'in dağıldığı 2003 yılına gelindiğinde Bohlen, ocak ayında ikinci otobiyografi kitabı için anlaşma imzalarken, şubat ayında RTL'deki yarışmanın her bir finalisti için bestelediği ve kendisinin de vokal olarak yer aldığı "United" adlı bir albüm çıkarttı.

Almanya'da en çok seyredilen TV kanalı olan RTL'nin yaptığı reklam ve BMG'nin desteği ile Dieter Bohlen, ünlenmesinin yanında Alman halkından da itibar görmeye başladı artık.

Bütün bunlar olurken, mart ayı başında Modern Talking'in son single CDsi çıktı: "TV Makes The Superstar". Şarkının altyapısı Britney Spears'ın şarkılarına benzemesine rağmen, Bohlen'in ünü single'ın müzik satış listesine ikinci sıradan girmesini sağladı. Aslında beste, altyapısı, düzenlemesiyle gerçekten iyiydi ve single, "You're My Heart, You're My Soul '98" single CD'sinden bu yana en başarılı single olarak tarihe geçiyordu. Superstar yarışmasının United'ı ise mart ayı sonunda 910.000 kopya satışa sahipti.

Single piyasaya çıktıktan sonra, mart ayı sonunda Modern Talking'in onikinci ve son albümü "Universe" piyasaya çıktı. 80lerle yine alakasız bu albümde, günümüz pop anlayışında fakat Eurodance tarzı esas almış "I'm No Rockefeller", "Nothing But The Truth" gibi şarkıların yanında latin esintiler taşıyan "Mystery" adlı bir şarkı da vardı.

Bohlen, Modern Talking dinleyicisine bir sürpriz daha yaptı: "Blackbird" adlı Slow Blues/Jazz türü bir şarkıya da albümde yer verdi. Gerçekten şaşırtıcı bir sürpriz... Albümün kapanış parçası da "Superstar" adını taşıyordu. Single ve albümde 80lerden kalma bir özellik de vardı: Kapaklarında Thomas ve Dieter'in resimleri yerine grafik çalışmaları vardı...

Universe albümü, ticari kaygılardan gerçekten uzak, gerçekten müzik için yapılmış izlenimi veriyordu. Bohlen'in son Modern Talking, Thomas Anders'in yorumları mükemmel derecede iyiydi. Albümden sonra, Modern Talking, TVlerde yine boy gösteriyordu. Gerek TV Showlarında canlı performanslarıyla, gerek "TV Makes The Superstar" video klibiyle. Video klibi çekimlerinde Dieter ve Thomas'ın birbirine soğukluğu dikkat çekiyordu.

Son albümden sonra Bohlen, süperstar yarışmasının galibi Daniel K.'ya single çıkarttı. Bununla da kalmayıp Alexander adlı diğer bir finalist için de beste yaparak single piyasaya sürdü. Artık Bohlen hızını almıştı. Yvonne Catterfeld adlı yeni bir genç kıza da single yaptı.

Dieter Bohlen, Thomas Anders kadar ön plandaydı artık. 80li yılların intikamını mı alıyordu acaba? Bütün bu gelişmeleri takiben herkes, "Universe" albümünden çıkacak olan ikinci single çalışmasını beklerken, Modern Talking hayranlarını şok eden bir gelişme yaşandı: 7 Haziran 2003'te Dieter Bohlen, Modern Talking'in dağıldığı haberini verdi.

Takip eden günlerde bunlara sebep olarak, Dieter Bohlen'in Modern Talking için zaman ayırmanın artık zorlaştığını ve Modern Talking'in kendisine artık zevk vermediğini ve diğer işleri ile ailesi için daha çok zaman ayırmak istediğini söylediğini görüyoruz.

Bohlen'den çok Thomas Anders'in bu dağılma için üzgün olduğu yaptığı açıklamalardan gözlense de mutlu görünmek adına, "Artık özgürüm ve kendimi solo çalışmalarım için yoğunlaştırabilirim" şeklindeki açıklamalarla karşılaştı fanlar.

Modern Talking'in dağıldığı haberi 80lerde olduğu gibi dünyada pek yankılanmadı. Gençlik ve piyasa için artık Eminem, J. Timberlake, Jennifer Lopez, Ricky Martin, Britney Spears gibi sanat ve müzik adına değil sadece para adına albüm çıkaran şarkıcılar önemli olduğu için, Modern Talking'in dağılmasından Türkiye gibi ülkelerin pek haberi olmadı. Türk medyası da önem vermedi bu olaya zaten.

Ve 21 Haziran günü Berlin'de Modern Talking bir final konseri verdi. Bu konserde hayal kırıklığı yaratan şeyler, Anders ve Bohlen'in birbirlerine çok soğuk davranıp aralarındaki mesafeyi korumaları ve dağılma ile ilgili tek bir açıklama yapmamaları ve göstermelik de olsa aralarında bir vedalaşma davranışı gerçekleştirmemeleriydi. Dağılma sonrasında BMG, bir best of albüm niteliğindeki "The Final Album" adlı çalışmayı da 23 Haziran 2003'de piyasaya sürdü. Albüm, listelere üçüncü sıradan girdi.

Modern Talking'in dağılışı ile ilgili haberler yaz boyunca medyada yer alırken, Bohlen yaz sonunda RTL'nin yeni sezon "Almanya Süperstar'ı Arıyor" yarışmasında tekrar jüri olması için anlaşma yaptı. Ünlenen Bohlen, reklamcıların da gözdesi oldu ve üç değişik reklam ile TV ve basında yer aldı. Ekim başında çıkan "Kulislerin Ardında" adlı ikinci biyografi kitabında dilini sertleştirerek, Thomas Anders'i bencil ve hırslı olarak niteliyor, Thomas Anders'in grup kasasından şahsına izinsiz para aldığı konusunda suçluyordu. Bu sözler ile Thomas Anders, Bohlen'e dava açtı ve hukuk mücadelesi sonunda kitapların toplatılması kararı çıktı. İzleyen günlerde de Thomas ve Dieter, medyada sık sık birbirlerine söyledikleri sözler yüzünden sıkça yer aldı.

Kasım ayında Thomas Anders, yıllar sonra "Independent Girl" adlı single'ı çıkarttı. Independent Girl, Almanya'da beklenmeyen iyi bir satış grafiği yakaladı. 2004 şubat ayında ise Anders, "This Time" adlı solo albümüyle görücüye çıktı.

Thomas Anders, 2004 yılında da iki single çıkardı: Ocak ayında "King Of Love" ve mart ayında "Tonight is the night". Albüm ve single projeleri böyleyken, Thomas Anders, Kabel1 adlı kanalda müzik programı moderatörlüğüne de başladı. Bunun dışında mayıs ayında Türkiye'de gerçekleşmiş olan Eurovision şarkı yarışmasında, Almanya'yı temsil eden Max'a da destek verdi. Ve final gecesi, canlı yayında Almanya'dan puanları bildirmek üzere elinde Türk bayrakları ile ekranlarda yer aldı.

Dieter Bohlen ise Almanya Popstar yarışmasında prodüktörlük yapmaya devam etti 2004'ün ilk yarısında.

Modern Talking tarih olurken, bu grubun hayranları 80lerdeki ve 1998'den sonraki müziği dinlemeye devam ediyor.

1987'den sonra Modern Talking'in devamı Blue System olarak görülürken, 2003'teki dağılmanın ardından Thomas Anders bu grubun devamı niteliğinde görülüyor artık. Bunda Thomas Anders'in de artık çok iyi besteler çıkarması ve Thomas'ın efendi kişiliği, Dieter'in haksız tavırları ve grubu boş yere dağıtması sonucu Modern Talking fanlarının Dieter'e karşı az da olsa kırgın olmalarının payı da yadsınmamalı.

Modern Talking son bulduktan sonra bu grubun müziğini Thomas Anders'in solo albümlerinde ve Dieter Bohlen'in gerçekleştirdiği albüm prodüksiyonlarında müzikseverler arayadururken, Modern Talking'in klasik backvocal sound'unu oluşturan "Systems In Blue" adlı grup (eski Broken Dreams), 2004 yılının mart ayında (yani Modern Talking sonlandıktan sonra), "Magic Mystery" adlı yeni single çalışmasını piyasaya sundular ve bu single "Avrupa Dance Listlerinde" ilk sıraya çıktı. 11 Ekim 2004'te "Winner" adlı ikinci single'ı da çıkaran Michael Scholz, Rolf Köhler ve Detlef Wiedke; 22 Ağustos 2005 tarihli "Point Of No Return" single CDsini de piyasaya sundu. Klasik Modern Talking şarkılarından kopamayan hayran kitlesine bir avunmaydı bu. 20 Eylül 2005'te ise "Point Of No Return" adlı ilk albümleri de müzikseverlerle buluştu. İkinci albüm çıkmadan grup üyesi Rolf Köhler 2007'de hayatını kaybetti. Modern Talking sound'una daha yakın çizgide müzik yapan grup 2008: Out Of The Blue 2009'da Heaven and Hell - The Mixes, 2010'da The Big Blue Megamix ve 2011'de Symphony In Blue adlı albümleri müzikseverlerin beğenisine sundu.

"Systems In Blue"ya dair son söz: Sadece sounduyla değil, Dieter Bohlen'in "Blue System"ine benzer logosuyla da müzikseverlere "acaba?" sorusunu sordurtuyor. Gerçeği hala olabilecekken astarı mı?! Fakat Bohlen yerine şarkı söyleyen bu Modern Talking emekçilerinin başarısı asla yadsınamaz. 1984'te başlayan, Avrupa pop müzik tarihinde çok önemli bir yere sahip Modern Talking'de Dieter Bohlen, grubun yaratıcısı ve beyni olsa da şu gerçek çıkıyor: Modern Talking tek kişiye ait bir grup değildi ve Bohlen ile Anders'in ortak çalışması sonucu yarattıkları sinerji ile unutulmaz bir ikili olmuştu...

Kaynak: Koçak, Kamil. "2003 Yılı ve Grubun Sonlanışı". Arşivlenmiş kopya 10 Temmuz 2020 tarihinde "https://www.moderntalking.web.tr/tarihce5.htm" kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ocak 2021.