Milenyuma Girerken

Yayınlanma Tarihi: 13-01-2021
Son Güncelleme: 16-04-2021

Öncesi: "Geri Dönüş 1998" ve 1999 Yılı

2000 yılı herkesin bildiği üzere milenyum sözcüğü ve Matrix filmindeki imajların yaygın olduğu bir yıldı. Bütün eski gruplar Milenyum Best Of adı altında eski şarkılarının yeni mixlerini piyasaya sürerken, Modern Talking "Year Of The Dragon" adlı dokuzuncu albümünü şubat ayında çıkardı. Tema olarak Çin Takvimindeki Ejderha Yılı'nı kullandı ikili. Ocak sonunda da çıkmış olan bu albümün ilk single'ı: "China In Her Eyes" 8'inci sıradan listeye girdi. Bu albümde Matrix modasına da uyan Thomas ve Dieter, uzun paltoları ve siyah camlı gözlükleriyle imaj değiştirdi. Albüm için ilk video klip Çin'de çekildi. Albüm kapakları da Çin'de verilen pozlardan oluşuyordu. Altyapı olarak farklı bir remix programı ve ritimlerde değişik looplar kullanılmıştı.

Albümün ikinci single CDsi "Don't Take Away My Heart" ise Mayıs'ta çıktı, ama 41. sırada kalarak pek başarılı olamadı. Bu şarkının klibinde Thomas çok farklı bir görüntü ile televizyon kanallarında boy gösterdi: Top sakal ve bıyık bırakarak herkesi şaşırttı.

"China In Her Eyes" ve "Don't Take Away My Heart" şarkılarının Rap Versiyonlarında Eric Singleton sesiyle, videolarda ise görüntüsüyle yine yer aldı. TV Showlarında ve konserlerde Modern Talking'e eşlik etmekten de geri kalmadı. Albümün mixlerinde ve aranjman programlamasında da görev sahibiydi. Bu durum eski Modern Talking hayranlarını gerçekten sıkıyordu artık. Modern Talking artık üç kişi miydi? Bu sorunun cevabı da verilmiyordu...

Albümde Bohlen, eski Eurodance hayranlarını unutmamış, bu tarza yönelik "Walking In The Rain Of Paris" adlı bir şarkı da bestelemişti. Albümde single'ı çıkmayan "No Face, No Name, No Number" adlı bir şarkı vardı ki, 2000 yılının yaz aylarına damgasını vurmuştu. Türkiye'de de dahil bütün radyolarda bu şarkı çalıyor, Latin-İspanyol havası ile insanları clublarda dans ettiriyordu. Bu şarkı single olarak çıkartılsaydı ve videosu çekilseydi, iyi iş yapabilirdi.

2000 yılında özel hayatlarında aşk rüzgarı da esti Thomas ve Dieter'in. Thomas Anders, Claudia Hess'e evlenme teklif etti. Dieter Bohlen, 23 yaşındaki Estefania Kunster ile çıkmaya başladı. Ama Bohlen'in sadece 4 hafta evli kaldığı Verona Feldbusch, Dieter ile yaşadıklarını magazin basınına anlatmaya başlayınca, Bohlen'in başı paparazziler yüzünden yine ağrımaya başladı.

Müzik piyasasında gençliğinden beri yapmak istediği şey için kolları sıvadı Bohlen: Amerika'ya açılmak. Bundan dolayı teması Amerika olan albüm 2001 yılında piyasaya çıktı: "America". Albümün ilk single'ı "Win The Race" adlı giriş parçasıydı ve single CD'si şubat 2001'de müzikmarket raflarındaki yerini aldı. Albümün Amerika temalı olmasında bir neden de yine teenager'ların Amerika hayranlığıydı, bunun yanında çok moda olan "Formula 1" yarışları atlanmamış, bu tema da kullanılmıştı. "Win The Race", Formula 1 temasını taşıyordu. Single yedinci sıraya kadar çıktı.

Albümdeki ikinci single ise "Last Exit To Brooklyn"di. Fakat 37. sıraya çıkabildi en fazla. Bu iki single'da da Eric Singleton yine ön plana çıkıyordu. Ticari kaygılar ön planda olunca Rap, Amerika, Formula 1 gibi konuları kullamak çok cazip geliyordu... Albümde yer alan bir parça da "New York City Girl" adlı Eurodance izleri taşıyan şarkıydı. "Witchqueen Of Eldorado" ise dikkate değer iyi şarkılardan biriydi.

Comeback'ten sonra Thomas ve Dieter, farklı roller üstlenmişlerdi. Dieter, albümlerinin prodüktörlüğünü sadece kendisi yapmıyordu artık. Bohlen,yeni yeteneklere albüm çıkartmaya da devam ediyordu alışık olduğu üzere. Millane Fernandez isimli genç şarkıcı bunlardan biriydi.

Modern Talking albümlerinde Thomas Anders'in de besteleri yer alıyordu artık. Bunun yanında Thomas Anders, resmi Modern Talking Fan Kulübünü kurmuş, buna yönelik bir de site açmıştı. Grubun sıkı hayranlarıyla ilgileniyor, Fan Club partileri düzenliyor, hayranlarının yorumlarını alıyor, hayranlarına Fan Club CDleri gönderiyordu. Fan Club CDlerinde kendi bestelerine de yer veriyordu. Ayrıca "IT-Girls" adlı bir gruba prodüktörlük bile yapıyordu kendi müzik şirketi aracılığı ile.

2002 yılı Modern Talking için çok hareketliydi. Bohlen, Millane ile olan sözleşmesini fesh edip, Isabel adlı yeni bir kıza albüm yapmak için çalışıyordu. Bununla beraber şubat ayında 11. albüm "Victory"nin ilk single CDsi çıktı: Ready For The Victory. Bu şarkı da "Formula 1" temasını esas alan bir şarkıydı. Ve bu şarkı, BMG'nin anlaşmalı dost kuruluşu RTL tarafından 'Formula 1' yarışları boyunca kullanıldı.

Şarkının reklamının yapılması, single'ın listeye yedinci sıradan girmesini sağladı. 18 Mart'ta onbirinci albüm "Victory" satışa sunulduğunda, satış listesine ik sıradan girdi. Bu, Modern Talking'in "Back For Good" albümünden beri en yüksek albüm başarısıydı. Ve bu albümde Modern Talking fanlarının istekleri bir ölçüde dikkate alınmıştı: Eric Singleton artık yoktu.

Victory albümü de altyapı olarak yenilenmişti. Ünlü Modern Talking tiz nakaratları için, tiz korolar kuruyordu Bohlen artık (high-pitch choir). Albümde Mrs.Robota adlı Bohlen bestesi gerçekten önemlidir. Bunun dışında 70li yıllara götüren "Juliet", Thomas'ın sesinin muhteşemliğini ortaya koyan "When The Sky Rained Fire" gibi şarkılar yanında "Summer In December" adlı şarkı da dinlemeye değer şarkılardan biridir. Albümde yer alan "We Are The Children Of The World", Bohlen'in tanımıyla bir "Hard Rock" şarkı olsa da çoğunluk dinleyiciye göre pop müzik türünde. Dieter, bu şarkıda gençlik yıllarındaki rock özlemini gidererek elektro gitarla sololar bile atmış...

Bu arada Bohlen, mart ayında bir otobiyografi kitabı yazmaya karar verirken, ikinci single olarak albümün dördüncü parçası "Juliet"e karar verildi. Juliet, 70li yılların klasik carpetkick looplarının kullanıldığı ve Bee Gees'in solisti, Bohlen'in çok sevdiği Barry Gibb'in de vokal olarak yer aldığı hareketli bir şarkıydı, klibi de diskotekte çekildi. 29 Nisan'da piyasaya çıkan CD, haketmediği bir satış grafiği izleyerek 25'inci sıraya çıkabildi en fazla.

Mayıs ayında da BMG, eski Modern Talking hayranlarına bir sürpriz yaparak, Modern Talking'in 80li yıllardaki eski single'larının tümünü 10lu CD box şeklinde piyasaya sürdü.

2002'nin hızlı temposu devam ederken: Bohlen, yeni yeteneği Isabel'e bir albüm çıkardı ve 22 yaşındaki sevgilisi Estefania ile de evlenme kararı aldı. Thomas Anders'in eşi ise haziran ayında bir erkek çocuk dünyaya getirdi. Doğumdan sonra, Nora'nın Koblenz'e geri dönüp, Thomas'ın evine konuk olacağı haberleri şok bir haber olmuştu.

2002 sonbaharına girildiğinde Modern Talking'in ikinci defa dağılmasına yol açacak olan gelişmelerin temelleri bilinmeden atılmış oluyordu. Bohlen, Türkiye'deki Popstar programının Almanya versiyonu "Deutschland Sucht Den Superstar" (Almanya süperstarını arıyor) adlı programda jüri üyesi olarak görev alma konusunda RTL ile anlaşma yaptı. Ekim ayında da otobiyografi kitabı "Gerçekler dışında hiçbirşey"i çıkardı, bir hafta içinde de 360.000 sattı. Kitabında, eski çalışma arkadaşlarını çok iğneliyordu.

Kasım ayında da Bohlen, kitabının filminin çekileceği açıklamasını yaptı. RTL'deki programda da her hafta yer alan Bohlen, gittikçe daha da popüler oluyordu. Bununla yetinmeyip, bu program için bir albüm ve single çıkarması konusunda kendisiyle anlaşıldı. Aralık'ta "We Have A Dream" adlı "Deutschland Sucht Den Superstar" için bestelediği şarkı single CD olarak piyasaya çıktı.

Her hafta programa olan ilginin yüksek olması, single'ın Bohlen'e yedinci single altın plağını kazandırmasını sağladı. Aralık ayında da yeni Modern Talking albümü kayıtlarına devam ediliyordu.

Kaynak: Koçak, Kamil. "Milenyuma Girerken Modern Talking". Arşivlenmiş kopya 10 Temmuz 2020 tarihinde "https://www.moderntalking.web.tr/tarihce4.htm" kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ocak 2021.


Devamı: 2003 ve Grubun Sonlanışı