Türkiye'de Modern Talking

Yayınlanma Tarihi: 13-01-2021
Son Güncelleme: 08-06-2021

Yazı: Kamil Koçak

Paylaş                 

Tek Kanallı Yıllar: TRT, Plaklar, Kasetler, Müzik Dergileri...

80li yıllarda Modern Talking, Almanya sınırları dışında da plak satışları açısından çok başarılı olmuş ve birçok yabancı ülkede altın plak ödüllerine layık görülmüştür. Modern Talking'in başarılı olduğu ve çok sevildiği ülkelerden biri de Türkiye'dir. 80li yıllarda yurt dışı kaynaklı müziğin önünde "pop" kelimesi yoktu Türkiye'de. Bunun yerine bu türe "hafif batı müziği", "yabancı müzik" veya "disko müzik" deniliyordu. Türk insanının, İngilizce sözlü müziğe ilgisi yadsınamazdı. Bakış açısı ve ilgi oluşturma konularında müzikseverlerin dünya görüşünü TRT'nin tek kanalı TV1 veya sonradan yayına başlayan TV2 belirleyebiliyordu. Bu yüzden bir önceki gece TRT'de ne yayınlanmışsa ertesi gün herkes onu konuşuyordu.

Modern Talking müzik listelerinde Cheri Cheri Lady ile 1 numara. Kaynak: HEY müzik dergisi

Türkiye'de MC (musicassette) denilen bantlı teyp kasetleri moda olmasına rağmen, 80lerde 33lük ve 45lik plakların satışı devam ediyordu. Ve yabancı müzik plakları da azımsanmayacak derecede piyasada satıştaydı. Öyle ki 2000'li yılların ortasında bile satışı gerçekleşen yabancı müzik içeren orijinal kaset ve kompakt diskler (CD), 80lerdeki satış tirajının bile altında olmuştur. Günümüzde ise artık kaset ve CD yerini, internet üzerinden dijital ortamlarda müzik dinlemeye bırakmıştır.

İngiltere kaynaklı uluslararası müzik dergisi Billboard'un 26 Temmuz 1986 tarihli sayısında; Türkiye müzik piyasasındaki kasetler ve korsan üretim hakkında gazeteci ve müzik tarihi araştırmacısı Hulusi Tunca (32) ; "Türk hükümetinin aldığı önlemlere rağmen, kaset korsanlığı büyük ölçekte mevcut. Yasal ürün, yaklaşık 30 milyonluk toplam yıllık kaset cirosunun yalnızca yaklaşık %10'unu oluşturuyor. Bununla birlikte, buradaki büyük uluslararası rock gruplarının satışları hızla artıyor. Scorpions, Duran Duran ve Modern Talking önde gelenler arasında. Resmi rakamlar mevcut değil, ancak gerçekten başarılı bir albümün 100.000 adetlik satış rakamını aşabileceğini tahmin ediyorum. Son derece popüler bir sanatçı / bestecinin toplam satışı, korsan ürün hesaba katılırsa bir milyona yükselebilir. Sahte kasetlerin her biri 1,50 Amerikan Doları (o tarihin 1000 lirası) karşılığı satılıyor." şeklinde bir bilgi vermişti.

TRT'nin müzikseverleri etkileyebilen faktörlerden biri olmasından dolayı, 1985'te bütün Avrupa'da ünlenen Modern Talking, Türkiye'de de ilgi görmeye başlamıştı. TRT'de akşam gösterilen "yabancı müzik kuşağı"nda Modern Talking'in klipleri, ertesi gün her yerde Modern Talking şarkılarının çalınmasına, TRT Radyo1'de bu şarkılara sık rastlanılmasına, plak satan dükkanların veya kasetçilerin camlarına "Modern Talking geldi" yazısının asılmasına yol açardı. Müzik Yelpazesi, Erhan Konuk'un Pop Saati, Telepop, Popvizyon programları, Ömer Karacan'ın Number One yayını merakla ve hayretle izlenir, İzzet Öz, Aykut Sporel, Engin Arman'ın "Gecenin Getirdikleri" adlı radyo programları ilgiyle dinlenirdi. Siyah müzisyenleri "çukulata renkli şarkıcı" şeklinde adlandıran Sezen Cumhur Önal'ın Müzik Yelpazesi programındaki "Gençlerin sevgilisi Modern Talking çaldı ve söyledi..." repliği de hatırlanmaktadır. Yeni yılın kutlandığı yılbaşı programlarından sonra ise yine TV1'de Modern Talking'in “Peter’s Pop Show” programı kayıtları yayınlanır, müzikseverler içerisinde imkanı olanlar Sony beta betamax video kasetlere veya video home system VHS kasetlere bu programları kayıt yaparlardı.

1980lerde, 80li yıllarda Türkiye'de Modern Talking müzik kasetleri.

Türk plak şirketlerinin bu gruba yönelmesinin nedenlerinden biri de, Modern Talking plak ve kasetlerinin Avrupa'da çok satıldığı haberini Almanya'da yaşayan gurbetçi vatandaşlarımızın da Türkiye'de anlatmasıydı.

1980lerde, 80li yıllarda HEY müzik dergisi kapaklarında Modern Talking

Bunun dışında, Hulusi Tunca'nın da genel yayın yönetmenliğini yaptığı HEY müzik dergisinde Modern Talking haberlerine sıkça rastlanırdı. Bütün bunlar birleşince Türkiye'de Modern Talking çok sevildi. Lise ve üniversite gençliği bu müzikle Türk diskoteklerinde dans ediyor, müzikseverler Modern Talking plaklarını alıp dinliyor, öğrenciler Modern Talking kartpostallarını kitap ve defter kapaklarına yapıştırıyordu. TRT kaynaklı bilgiye göre; Türkiye'de 1985-1987 yılları arasında çıkmış Modern Talking albümleri, çıktıkları haftadan itibaren satış sıralamalarında o haftanın en çok satış yapan albümü olarak, hep birinci sırada olmuştur. Fakat bu albümler yurtdışında piyasaya çıktığı tarihten en az 5-6 ay sonrasında ülkemizde lisanslı ve (yerli üretim de olsa) orijinal olarak ancak dağıtım ve satışa sunulabiliyordu. Tüm evlerde bile telefonun olmadığı, günlük gazetelerin bile 2 gün gecikmeli satıldığı yerler de vardı ülkemizde o dönemde. Bu nedenle bir şekilde yurtdışı kaynaklı olarak çoğaltılmış korsan plak veya kasetler dinleyiciler tarafından tercih ediliyordu. Müziğe olan ilgi böylesine büyük iken, ülkemizin çeşitli yerlerinde hayran kulüpleri (fanclub) kurulabiliyor, cafelerde, diskoteklerde veya basitçe mahalleli gençlerin "çay partileri"nde toplanılıp müzik dinleniyor, tanışılıp dans edilebiliyordu.

Türkiye'de bir tarafta Modern Talking'i çok seven müzikseverler varken, hiç sevmeyen bir kitle de vardı tabii ki. Fakat medyada her zaman eleştiri yapılan bir durum da olmuyordu. Bugün de çok fazla tanınan, Türkiye'nin tecrübeli DJ'lerinden Hakan Gündüz, Gala, DJ Panorama ve Music Machine karışık kaset serilerinde Modern Talking'e yer verebiliyordu. 80lerde Modern Talking'e olan bu ilgiden dolayı, Thomas Anders'in boynundaki Nora kolyesinden esinlenerek, aynı logoya sahip Nora adlı plak/kaset şirketi bile kurulmuştu. "Hey", "Onyedi", "Ses" dergileri de Modern Talking'i destekler nitelikteydi.

Modern Talking ve Türkiye'deki Nora adlı müzik firması
Modern Talking kasetlerinin 80lerdeki ülkemizdeki üreticisi ve dağıtımcısı, Hansa Music Production lisansı ile Yankı adlı şirkettir. Bu şirketin 1985-1987 yılları arasındaki unvanları ve adresleri sırasıyla Yankı Yapım ve Dağıtım Ltd.Şti. (Leblebici Sk.No: 15 Unkapanı - İstanbul), Yankı International - Müzik Servis (Leblebici Sok. No: 13-2 Unkapanı - İstanbul), Yankı Müzik Yapım A.Ş. (İMÇ 5.Blok No: 5323 Unkapanı - İstanbul) olmuştur.

Seksenli yıllarda Modern Talking tarzı, Türk sanatçıları da etkilemişti. Modern Talking ile Dieter Bohlen şarkılarını, sanatçılarımızın repertuarında ve performanslarında görmek mümkün hale gelmişti:
- Cengiz Coşkuner - Cheri, Cheri Lady Enstrümantal (Dünya Listelerinden Seçmeler, 1986, Göksoy Plakçılık)
- Neşe Karaböcek (40) - Akşamlar (You're My Heart, You're My Soul) (Arkadaş/Amerika, 1987, Altın Plak; Ossi Müzik - 2020)
- Suna Yıldızoğlu (31) - Brother Louie (1986, TRT, Gitar: İlhan Özulu, Org: Erkan Alpay & Tanju Arıkan, Davul: Cengiz Demirci)
- Yonca Evcimik (23) - I Can Lose My Heart Tonight (C.C.Catch'in şarkısı, Dieter Bohlen bestesi. Your Guns For Paradise başlığı ile. TRT, 1986)

Türk Filmlerinde Modern Talking

Türk sinema sektörünü de etkileyen Modern Talking şarkıları, Türk filmlerinin diskotekte çekilen sahnelerinde de kullanılıyordu. Hülya Avşar'dan Serpil Çakmaklı'ya, Tarık Tarcan'dan Tolga Savacı'ya, Ahu Tuğba, Banu Alkan'dan Nuri Alço'ya kadar birçok sinema oyuncusu, arkada Modern Talking ya da Dieter Bohlen bestesi C.C.Catch şarkıları çalan sahnelerde görülebiliyordu. Bu sahnelere örnek olarak aşağıdaki bilgiler verilebilir. (Kaynak: Türk Filmlerinde Modern Talking, www.moderntalkingturkiye.org)

- 1985 yılı yapımı "Arzu" adlı filmde Banu Alkan'ın fotoğraflarını Erol Atar stüdyoda Yusuf Sezgin'in gözetiminde çekerken "You're My Heart, You're My Soul", Tolga Savacı Banu Alkan'ın evinde fotoğraf çekimine başlayacak iken "Diamonds Never Made A Lady" (Yönetmen: Şahin Gök, Senaryo: Macit Koper, Yapımcı: Kadir Turgut & Ferit Turgut, Uzman Film);
- 1985 yılı filmi "Dul Bir Kadın"da Müjde Ar'ın diskotek ortamından sıkılıp sahile çıktığı ve Yılmaz Zafer'in de yer aldığı sahnede "Do You Wanna" (Yönetmen & Senaryo: Atıf Yılmaz Batıbeki, Yapımcı: Kadri Yurdatap, Mine Film);
- Serpil Çakmaklı'nın 1986 yılındaki filmlerinden "Güzelim"de Datça otobüsü ile beldeye ve otele girerken "Brother Louie" (Yönetmen: Ümit Efekan, Senaryo: Fuat Özlüer, Yapımcı: Ferit Turgut & Kadir Turgut, Uzman Film);
- "Aşk Hikayemiz" adlı 1986 yılı yapımı filmde Hülya Avşar ve Tarık Tarcan arkadaşları ile diskotekte Şemsi İnkaya grubuyla dans ederken ve sahilde top oynayıp koşuştururken "Brother Louie" (Yönetmen & Senaryo: Orhan Elmas, Yapımcı: Sezer İnanoğlu, Sezer Film);
- "Seviyorum" adlı 1986 yılı filminde Banu Alkan hoplaya zıplaya dans ederken, Yıldırım Gencer'in karizmasını bozmayarak sadece el çırptığı diskotek sahnesinde "Cheri Cheri Lady" (Yönetmen: Temel Gürsu, Senaryo: Safa Önal, Yapımcı: Erdoğan Gözen, Doğan Film);
- 1986 yılı yapımı "Aşk ve Kin" isimli filmde Tarık Tarcan, Perihan Savaş'ın kayıp köpeğini bulduğu sahnede "Atlantis is Calling S.O.S. For Love" (Yönetmen: Aram Gülyüz, Senaryo: Erdoğan Tünaş, Yapımcı: Türker İnanoğlu, Erler Film);
- Bir başka 1986 yılı filmi "Sen Türkülerini Söyle"de Kadir İnanır diskotek ortamına Aytaç Öztuna ile girdiğinde, etrafa ve pistte dans eden gençlere acıyan gözlerle baktığı ve pistte dans eden Sibel Turnagöl'ün geldiği sahnede "C.C.Catch - 'Cause You're Young" (Yönetmen: Şerif Gören, Senaryo: Şerif Gören & Turgay Aksoy, Yapımcı: Kadir Turgut, Uzman Film).

Türkiye'de 1984 ve 1987 yılları arasında çekilmiş olan bazı Türk filmlerinde, Modern Talking'in background müzik topluluğu olması ile Modern Talking'in Türkiye'deki imajı biraz zedelenir gibi oldu. Böylece birçok basın organında Modern Talking'i karalayan yazılar yayımlanmaya başladı. Bu yazılarda grup, müzik eleştirmenlerince hep ucuz müzik yapmakla eleştirildi. Bluejean adlı dergide de Modern Talking'i karalayan yazılar vardı. Modern Talking'e karşı Türk basınında durum böyleyken BMG, Hansa ve Yankı firmaları belki de "reklamın iyisi kötüsü olmaz" mantığı ile, eleştirilere tepkisiz kalmakla yetiniyordu Türkiye'de.

Çeşme Müzik Festivali 1987 ve Modern Talking'den Thomas Anders

Türkiye'de Modern Talking'e ilgi bu kadar büyükken, 7-31 Temmuz 1986 aralığında düzenlenecek olan 25. Uluslararası Bursa Kültür ve Sanat Fetivali'nde Modern Talking'in de sahne alacağı haberi çıkmıştı, ama bu gerçekleşmedi. Fakat İtalya'daki San Remo Şarkı Yarışması ve İsviçre'deki Montreux Müzik Festivalleri ile birlikte adı anılmaya yavaş yavaş başlayan İzmir'deki Çeşme Festivali'ne Dieter Bohlen'siz olarak Modern Talking de geldi.

Thomas Anders ve Nora Balling gala gecesinde, Çeşme - İzmir. 26.06.1987 Томас Андерс в Чешме Измир Турция 1987 Томаса Андерса Модерн Токинг Томас и Нора
Thomas Anders ve Nora Balling gala gecesinde. Çeşme - İzmir, 26.06.1987.

Thomas Anders (24) ve eşi Nora Isabelle Balling (23) grupları ile birlikte 26 Haziran 1987 Cuma günü akşamı, İzmir Çiğli Havaalanı'na iniş gerçekleştirdi. Çift, havaalanına ayak basar basmaz olaylar zinciri de başladı. Havaalanında çiftin fotoğrafçısı Türk bir meslektaşını dövdü. Daha sonra Turban Çeşme'deki gala yemeğinde Nora Balling, kadın bir fotoğrafçı ile de tartıştı. Fotoğrafçıyı kastederek "O mu yoksa ben mi" diye organizatör ev sahiplerine sinirle çıkıştı. Bu gerginlik üzerine gala sahnesinde Thomas Anders ve Nora Balling'in sahneye çıkmasına izin verilmedi.

O zamanlar devletin bir kuruluşu olan (Büyük Otel, Çeşme Oteli şeklinde de bilinen) ve T.C. Turizm Bankası A.Ş. tarafından işletilen "Turban Çeşme" (sonra Sheraton Çeşme Hotel, şu anda Swissotel Çeşme) otelinde kalan çift,  ertesi gün plajda basının ve vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Nora Balling, eşinin herşeyine karışmaya devam ediyordu. Balling, Thomas Anders ile röportaj yapmak isteyen muhabirlerle tartışıyor, fotoğraf çekmek isteyen gazetecilerin objektifini kapatıyor, Modern Talking hayranlarını engelliyor, Anders'in yüzünü eline geçen herşeyle saklıyordu. Balling, Anders ve Türkler arasında adeta etten bir duvar ördürmüştü. Anders aslında insanlara iyi niyetli ve samimi davranıyordu. Fakat Balling, ne Türkiye'deki plakçısına, ne organizatöre, ne de onlarca seyirciye Thomas Anders ile uzun konuşma, Anders'den imza alma fırsatı vermedi. Bunları yaparken de topluluğun Dido adlı menajeri de herkese kötü davrandı. Dido, bir Türk beldesinde olduğunu unutarak Türk gençlerini aşağılamaya, seyircilere kötü davranmaya çalıştı. Ve çoğu zaman da resmi Türk görevliler aracılığı ile bu hareketlerini daha kolay gerçekleştirebilir oldu.

Thomas Anders and Nora Balling in Çeşme, İzmir, Türkiye. 27.06.1987 Томас Андерс в Чешме Измир Турция 1987 Томаса Андерса Модерн Токинг Томас и Нора
Thomas Anders ve Nora Balling Turban Oteli havuzunda. Çeşme - İzmir, 27.06.1987.

Thomas Anders ve Nora Balling, Çeşme Turban otelinde kaldıkları süre içinde gün boyu plajla otel arasında zaman geçirdi. Nasuhi Ertegün'ün Çeşme'ye getirdiği Kim Wilde gibi yıldızlar gezip eğlenerek halkın içine karışırken, gençler festivalin açılışında sanatçıları kucaklarında taşırken; Anders ve Balling çifti otelden ayrılmadı. Otel ve plajda fotoğraf çekmeye çalışan muhabirleri engellemek için menajer Dido tekrar gerginlik çıkardı. Turban Oteli plajı dışarıya açık olmamasına rağmen, Anders ve Balling çifti, altı bodyguard tarafından örülen etten duvar arkasında güneşlenmeyi ve arada sırada denize girmeyi tercih etti. Balling'in değerli takıları ile denize girmek istemesi ve fotoğraflarının çekilmesini istememesi nedeniyle altı koruma görevlisinin tutulduğu belirtildi.

Thomas Anders and Nora Balling in Çeşme, İzmir, Türkiye. 27.06.1987 Turban Otel Томас Андерс в Чешме Измир Турция 1987 Томаса Андерса Модерн Токинг Томас и Нора
Thomas Anders ve Nora Balling Turban Oteli plajında. Çeşme - İzmir, 27.06.1987.

Bu arada Balling, sadece Bravo müzik dergisinin fotoğrafçısı Frederich'e fotoğraf çekim izni verdi ve derginin muhabiri Mike'a "Hakkımda yine bir sürü saçmalık yazıldı, sözde göğüslerimi kaldırtmışım. Buna ihtiyacım olmadığını işte burada herkese gösteriyorum. Yoksa ameliyat izleri olurdu bende. (Ameliyat olduğum haberlerinin) doğru olmadığını şimdi herkes görebilir." şeklinde konuştu. O esnada da Thomas Anders, eşi Balling'e hamburger ikram etmeye devam ediyordu.

Çeşme Deniz Şenliği ve Uluslararası Çeşme Müzik Yarışması 24-28 Haziran 1987 Logo Afiş

Çeşme Vakfı (ÇEVAK) tarafından ve Türk Tanıtma Vakfı'nın (TÜTAV) da organizasyonuyla 24-28 Haziran 1987 tarihleri arasındaki "5'inci Çeşme Deniz Şenliği"ne, yeni bir adıyla "2'inci Uluslararası Çeşme Müzik Festivali"ne Modern Talking'den Thomas Anders yanında Kim Wilde, Nick Kamen, 40'ıncı Eurovision şarkı yarışması birincisi Johnny Logan, Sandra Kim, Bolland & Bolland, Adamo ve 1986 yılındaki yarışmanın birincisi Caroline Verdi gibi dünyaca ünlü şarkıcılar geldi. Sezen Aksu, Nükhet Duru, Mazhar Fuat Özkan, İbrahim Tatlıses ve Küçük Emrah da şenlikte yer alan Türk sanatçılardı.

İzmir Milletvekili Süha Tanık'ın başkanlığını yaptığı ÇEVAK'ta, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, Devlet Bakanı Hasan Celal Güzel, iş adamı Selçuk Yaşar, Çeşme Belediye Başkanı Nuri Ertan,  yapımcı Yaşar Kekeva da yer alıyordu. Bütçesi yaklaşık 200 milyon lira olan Çeşme Deniz Şenliği ve Uluslararası Çeşme Müzik Yarışması'nın, 35 milyonu Başbakanlık Tanıtma Fonu'ndan, 25 milyonu Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan, 45 milyonu Hasan Celal Güzel'in desteğinden ve geri kalan da özel sektör tarafından karşılandı.

1987 Çeşme Festivali'nden Görüntüler Ahmet San Kim Wilde Mesut Yılmaz

Festivalin organizatörleri ise 34 yaşındaki Ahmet San, 35 yaşındaki Mustafa Oğuz idi. TÜTAV başkanı Kemal Baytaş'ın (59) da emeği büyüktü. 2019 yılında Çeşme belediye başkanı olacak Ekrem Oran (16) da Ahmet San'ın festival yardımcısıydı. Festivale konuk olarak Kültür ve Turizm Bakanı Mesut Yılmaz ve Başbakanlık başdanışmanı Adnan Kahveci de katıldı.

Halit Kıvanç'ın, usta spiker Can Akbel'in kızı Cansu Akbel ile Alain Delon'un oğlu Anthony Delon'un sunuculuğunu gerçekleştirdiği, festivaldeki "Uluslararası Müzik Yarışması" (Cesme International Song Contest) 27 Haziran 1987 Cumartesi gecesi Çeşme Kalesi'nde düzenlendi. Anthony Delon, sanatçıları İngilizce ve Fransızca takdim etti. Yarışma "Türkiye'nin Eurovision'u" olarak anılıyordu. Çeşme Deniz Şenliği'nin son etkinliği olan Uluslararası Şarkı Yarışması başlamadan Çeşme Kalesi tıklım tıklım doldu. Bir çok seyircinin ise yer bulmak için uğraş verdiği dikkati çekti. Kalenin sancak tarafından kurulan sahnedeki yarışmaya 18 ülkeden, sanatçı ve topluluklar katıldı. Yarışmacılar ve jüriyi oluşturan sanatçılarla birlikte 190 yabancı, 150 Türk olmak üzere 340 konuk ağırlandı.

Belçika, İsviçre, Yugoslavya, Monako, Fransa, Almanya ve Hollanda televizyonları ile çeşitli yabancı basın organlarının izlediği festivalin jürisi Sopot Festivali organizatörü Andrzej Koyalik, Bratislava Festivali organizatörü Peter Horak, Hollanda TV Müzik Daire Başkanı John de Mol, İskandinav ülkeleri yayıncısı Lars Wigman, "Billboard" uluslararası editörü Mike Hennesey, Uluslararası Fonografik Endüstrisi Federasyonu IFPI'dan David Attard, Alman TV prodüktörü Albert Krogman, Fransız TV prodüktörü Jacques Bancarel, Uluslararası Festival Organizasyonları Federeasyonu FIDOF Genel Sekreteri Armando Moreno ve besteci, müzisyen, prodüktör Onno Tunç'tan oluşuyordu. Dünya Plakçılar Birliği Başkanı ve Atlantic Records müzik şirketinin kurucularından Nasuhi Ertegün ise jüri başkanıydı. Yarışma orkestrasını Turhan Yükseler yönetti.

Yarışmaya katılan yabancı şarkıcı ile topluluklar ve seslendirdikleri şarkılar şunlardı: AImanya'dan B.D. Robinson "Magic Star", Avusturya'dan Village Voice "All Of My Loving", Belçika'dan Exx Eption, Çekoslovakya'dan Elan "Lady of My Dreams", Fransa'dan Christine Rocque, Danimarka'dan Hot Eyes "Farvel Og Tak", Hollanda'dan Roberto Jacketti and Scooters "Arrivederci", İrlanda'dan Linda Martin "I'm So Afraid", İngiltere'den Double Take "Rockola", İsviçre'den Annetta Phillip "I Found Love", İsveç'ten Annelie Berg "Fly to High", İtalya'dan Adriano Pappalardo "Ricominciamo", Lüksemburg'dan Nathalie L'Hermite "J'Pars", Macaristan'dan Viki and Flirt "Rock and Roll Ride", Monako'dan Alain Manaranche "Deux Marins Et Moi", Norveç'ten Kari Iveland "Love Never Follows The Rules", Yugoslavya'dan Doris Dragovic "Anita". 

Yarışmada Türkiye'yi 1987 Eurovision elemelerinde ikinci olan Grup Denk temsil etti. Bora Ebeoğlu, Zeynep Draman, Oya Küçümen ve Zeynep Alev Aydeniz'den oluşan Grup Denk, Melih Kibar'ın "Paydos" adlı bestesini seslendirdi, kıyafetleri ise Altınyunus içerisindeki Beymen Club mağazasındandı.

Konser çekimlerini Fransız Televizyonu'ndan Eric Charden, Adamo, Herve Villard, Catherine Lara, Etienne Daho, Alain Chamfort, Veronique Samson ve Desire Less'in gerçekleştirdiği festivali, saat 22:05'den itibaren TRT TV1 naklen yayın yaptı, SSCB'de de 4 saat yayın yapıldı. "Yerli Eurovision" olarak nitelendirilen müzik yarışması, Sovyetler Birliği ve Avrupa ülkeleri ile birlikte, 28 saat dış televizyon yayınıyla Türkiye'nin yurtdışında "modern imajı" yaratmasında büyük katkısı oluşturarak toplamda 200 milyon seyirciye ulaştı. 1987 yılına kadar Türkiye kendi alanında bu kadar ünlüyü bir arada görmemişti. Ve Türkiye'nin yarattığı hiç bir organizasyon, dünya televizyon istasyonlarından böylesine yayın talepleri almamıştı. Dünya basınının da ilgisi Çeşme'deydi. Fransa'dan gazeteci Cathy Berg de festival için Çeşme'deydi.

27 Haziran 1987 gecesi arkada Nora Balling ve Utah adlı vokalistin de sahne almasıyla Thomas Anders, Brother Louie, Jet Airliner ve We Still Have Dreams adlı şarkıları Çeşme Kalesi'ndeki yarışma gecesinde playback olarak seslendirdi. Anders'in Çeşme Müzik Festivali'ndeki sahne performansı da TRT TV1'den naklen yayınlandı. Dönemin Kültür ve Turizm bakanı Mesut Yılmaz, gümrükte bekleyen yayın aracını konserin TRT'den yayınlanması için bir geceliğine Çeşme'ye getirtmişti. SSCB Sovyetler Birliği Merkez Televizyonu'nda da (Центральное телевидение СССР) konser yayınlanmıştı. (2013 yılında Rus Ностальгия Nostalji kanalında 29 Eylül Pazar 05:10'da, 30 Eylül Pazartesi saat 16:10'da, 1 Ekim Salı saat 10:10'da, 3 Ekim Perşembe sabah 04:10'da da «Чешме-87» "Конкурс популярной песни с участием звезд мировой эстрады" "Çeşme-87" "Dünya pop yıldızlarının katılımıyla popüler şarkı yarışması" başlığı ve açıklaması ile 4 parça olarak görüntüler tekrar yayınlandı.)

Thomas Anders ve Nora Balling Çeşme Müzik Festivali'nde. Çeşme, İzmir, Türkiye 27.06.1987 Çeşme Castle Kale. Томас Андерс в Чешме Измир Турция 1987 Томаса Андерса Модерн Токинг Томас и Нора
Thomas Anders Modern Talking'in Brother Louie, Jet Airliner ve We Still Have Dreams şarkılarını Çeşme Kalesi'nde seslendirirken. Çeşme - İzmir, 27.06.1987.

Thomas Anders dışında Kim Wilde, Caroline Verdi, Bolland & Bolland, Johnny Logan da şarkılarını seslendirdi. Bu esnada yarışmanın değerlendirmesi yapıldı. Halit Kıvanç'ın gecede açıkladığı üzere yarışmanın birincilik ödülü 5.000 dolar, ikincilik ödülü, 3.000 dolar idi. 2'inci Uluslararası Çeşme Müzik Yarışması'nı İngiltere'li Double Take grubu kazandı. Guy ve Robert Miles kardeşlerin oluşturduğu grup, "Rockola" adlı parçalarıyla birinci oldu. İtalya'dan Adriano Pappelardo ikinci, Norveç'ten Kari Iveland üçüncü oldu. Türkiye adına yarışan Grup Denk de 500 dolarlık mansiyona layık görüldü. Lüksemburg'dan 21 yaşındaki Natalie L'Hermite ise J'Pars adlı parçası ile ikinci 500 dolarlık mansiyonu ve FIDOF'un "Genç Kabiliyetler Özel Ödülü"nü kazandı. Çeşme Belediyesi'nin 5.000 dolarlık ödülünü ise "Anita" adlı parçanın sahibi Yugoslav Doris Dragović kazandı.

Yarışmadan sonra ünlüler aynı gece Çeşme Dokuzbuçuk 9,5 Disko'ya akın etti. Anthony Delon, Fransız şarkıcı Jean François Michael ile diskoya gitti. Cansu Akbel ve nişanlısı Van Lichtenberg, Mehmet ve Dilek Kaşkanlılar, Maurizio Penetti, Mehmet Sarışın, Zeynep Egeli, Seyit Şamlı, Ömür ve Altan Manisalı, Mehmet ve Işıl Şanlı, İpek Tan, Türkiye güzeli Leyla Şeşbeş'in ablası Selma Şeşbeş, Ali Bars ve Ajda Pekkan, Süha ve Deniz Tanık, Anetta Philip gibi tanıdık simalar da Dokuzbuçuk'taydı. Bambi lakaplı dansçı Burçin Orhon'un sevgilisi, adı "milli enişte"ye çıkan İrlandalı Johnny Logan yaklaşık iki bin kişiye diskoda konser verdi. Dokuzbuçuk dışında Joy ve Airport diskoteklerinde de gençler longplayin sihrine kendilerini kaptırdılar.

Festival organizasyonu, gerçekleştirilen tarih açısından eleştiri de aldı. 28 Haziran Pazar günü sabahı ÖYS'nin (Öğrenci Yerleştirme Sınavı) gerçekleştirilecek olması gözden kaçmış gibiydi. Fakat festival ilk kez planlanırken, 24-28 Temmuz 1987 tarihleri aralığında yapılması düşünülmüştü.

Festivalin bir başka yıldızı, İngiliz pop şarkıcısı 28 yaşındaki Kim Wilde de Türkiye'ye ilk kez gelmişti. 27 Haziran gecesi Anthony Delon ile birlikte ortak bir basın toplantısı düzenleyen Wilde, "Türkiye ve Türkler hakkında hiçbirşey bilmezdim. Samimi konuştuğum için beni bağışlayın. Ama dünya haritasında ülkenizin yerini Çeşme'ye gelince öğrendim. Artık sizi iyi tanıyorum. Her yerde koyu bir Türkiye destekçisiyim. Fırsat bulursam tekrar geleceğim. Hem de tatil yapacağım." itiraflarından sonra gazetecilere "Artık ülkenizi keşfettim, bundan sonra bana Türkiye'yi soranlara 'harika' cevabını vereceğim" dedi. Delon ise daha önce "Geceyarısı Ekspresi" adlı filmi izlediğini ifade ederek, "O filmde geçen olayların gerçek olduğuna inanmıyorum. Türkiye'yi çok sevdim. Ve, en kısa zamanda özellikle İstanbul'u görmek için geleceğim" dedi. Ülkemize gelmesi, uluslararası plakçılar ve festivaller birliği FİDOF yöneticilerinin sayesinde olan Wilde'ın, Çeşme Festivali'ne katılmak için 30.000 dolar aldığı söylentisi yanında, Kim Wilde ve Sandra Kim'in 150 milyon lira istediği fakat, kontratları bulunan Nasuhi Ertegün'ün bu yıldızları ücretsiz getirdiği bilgisi de mevcuttu.

Thomas Anders ve Nora Balling Çeşme Kalesi Konseri. Çeşme, İzmir, Türkiye 28.06.1987 Çeşme Castle Kale. Томас Андерс в Чешме Измир Турция 1987 Томаса Андерса Модерн Токинг Томас и Нора
Thomas Anders (Modern Talking) Çeşme Kalesi konseri. İzmir, 28.06.1987.

28 Haziran 1987 pazar akşamında ise Thomas Anders tek başına 1500 kişiye Çeşme Kalesi'nde ayrı bir konser verdi. Saat 21.15'te başlaması gereken konser, Nora Balling'in çeşitli kaprisleri nedeniyle saat 22.45'te başlayabildi. Thomas Anders, Çeşme Kalesi'nde konser verirken, bu konseri 10 bin lira (yaklaşık 12 dolar) verip izlemeye gelen yüzlerce genç, konser başlangıç saati geciktiği için Balling'i hep bir ağızdan yuhaladı. Önce Anders alkışlarla sahneye çıktı, ardından çıkan Balling ise tekrar yuhalandı. Thomas Anders, "Jet Airliner" ile başlayıp "Cheri Cheri Lady" ile bitirdiği konserde 18 şarkı seslendirdi. Balling de arkada vokalistlik yapmaktan geri kalmadı. Konser sonrası Anders, seyirciler tarafından bis yapılması üzerine tekrar sahneye çıkmak istedi ama bu kez de menajer Dido'nun neden olduğu bir kavga yüzünden Anders kulise dönmek zorunda kaldı. Aynı gecenin ilerleyen saatlerinde Anders, Ahmet San'ın Kemal Zorlu ile birlikte işlettiği Çeşme 9.5 Disko'da da sahneye çıktı. Anders, kaledeki konserin finalinde "Eylül'de yeniden geleceğiz" demişti fakat konser için Türkiye'ye tekrar gelmesi 20 yıl sonrasını buldu.

Festival bittiğinde, Çeşme halkının hoşnut olduğu geribildirimi alındı. Festival nedeniyle oteller, restoranlar, pansiyonlar, kafeteryalar dolup taşmış, taksiler boş durmamıştı. Anavatan Partisi'nden seçilmiş belediye başkanı Nuri Ertan'ın çok sevildiği görülse de, Çeşme Festivali'nin başarısının, ANAP'ın liberal ekonomik modelinin bir ürünü olduğu da konuşuluyordu.


Dieter Bohlen 1988 Çeşme Festivali'nde

Modern Talking dağıldı. Ses Dergisi kapağı.

Modern Talking'in dağıldığı haberi 1987 yılı sonunda gündem oldu. Modern Talking'in dağılması, Türkiyeli Modern Talking dinleyicilerini de üzmüştü. TRT ve basın bu dağılma olayına çok ilgi göstermişti.

Dieter Bohlen aka Blue System in Çeşme, İzmir, Türkiye. 2nd July 1988 02.07.1988. Дитер Болен в Чешме Измир Турция 1988 Модерн Токинг Блу Систем
Dieter Bohlen Çeşme'de. (İzmir, 02.07.1988)

Grubun dağılmasından sonra solo olarak "Blue System" adı altında müzik yapmaya devam eden Dieter Bohlen (34) de 27 Haziran - 3 Temmuz 1988 tarihleri arasındaki 6'ıncı Çeşme Deniz Şenliği kapsamındaki (İzmir) Çeşme Festivali için 2 Temmuz 1988 cumartesi gecesi Türkiye'de sahne aldı.

Dieter Bohlen aka Blue System in Çeşme, İzmir, Türkiye. Çeşme Kalesi'nde konser. Concert at Cesme Castle. 2nd July 1988 02.07.1988. Дитер Болен в Чешме Измир Турция 1988 Модерн Токинг Блу Систем
Dieter Bohlen Çeşme Kalesi'nde konserde. Çeşme - İzmir, 02.07.1988.

İlerleyen saatlerde Bohlen, Çeşme 9.5 Disko'da da sahneye çıktı. Artık Çeşme Vakfı genel müdürü de olan Ahmet San'ın tekrar organizatörlüğünü gerçekleştirdiği festivalde Bohlen, böylece Türkiye'deki ilk ve son konserini İzmir'de vermiş oldu.

Dieter Bohlen aka Blue System in Çeşme, İzmir, Türkiye. Çeşme Kalesi'nde Ahmet San ile birlikte. At Cesme Castle. 2nd July 1988 02.07.1988. Дитер Болен в Чешме Измир Турция 1988 Модерн Токинг Блу Систем

Thomas Anders gibi Turban Çeşme'de konaklayan Dieter Bohlen'in, aynı günlerde Çeşme'deki Eşek Adası'nda geziye katıldığı haberi ortaya çıktı. Bohlen'in Çeşme turu ile ilgili olarak aşağıdaki fotoğraflar da gazetelerde yer aldı.

Dieter Bohlen aka Blue System in Çeşme, İzmir, Türkiye. 2nd July 1988 02.07.1988. Дитер Болен в Чешме Измир Турция 1988 Модерн Токинг Блу Систем

Blue System grubuna bakıldığında İzmir'li müzisyen, altın piyanist Hüsnü Baylav'ın klavyede 1987 ve 1988 yıllarında yer aldığı görülmektedir. Alttaki fotoğrafta soldan sağa : Joachim Vogel, Dieter Bohlen, Frank Otto ve o dönem Snoopy lakaplı Hüsnü Baylav (19). (Günümüz itibarıyla Hüsnü Baylav, Alaçatı Turizm Derneği yönetim kurulu başkanlığı gerçekleştirmiş olup, Baylav Group'un sahibidir ve kendi kiteboard/kitesurf okullarında eğitmenlik yanında yerli dernek ve uluslararası kite sporları derneklerinde yöneticilik yapmaktadır. Organizatör Ahmet San'a büyük sevgi ve saygısından dolayı Hüsnü Baylav, 2000 yılı doğumlu oğluna "San" ismini vermiştir. 2011 yılında gerçekleşmesi için Ahmet San organizatörlüğünde Çeşme festivali gibi ses getirmesi planlanan "Alaçatı Festivali" de maalesef gerçekleşememiştir.)

Dieter Bohlen and Hüsnü Baylav in Çeşme, İzmir, Turkey. 02.07.1988 2nd July 1988. Дитер Болен в Чешме Измир Турция 1988 Модерн Токинг Блу Систем

28 Haziran - 3 Temmuz 1988 tarihleri arasındaki Çeşme Deniz Şenliği'nde, 1 Temmuz 1988 cuma günü saat 17:30'da Çeşme Meydanı'nda açılan Uluslararası Çeşme Festivali'nin ilk gününde saat 19'da Turban Büyük Çeşme Oteli'nde kokteyl gerçekleşti ve ardından 21:30'da kostümlü prova yapıldı.

3. Çeşme Uluslararası Müzik Yarışması  2 Temmuz 1988 cumartesi günü gerçekleştirildi ve yarışma gecesine1 9 Avrupa ülkesi katıldı. Gecenin biletleri 50 bin liraydı (yaklaşık 35 dolar). Festivalde Korhan Abay, Brigitte Nielsen ve Anthony Delon sunuculuk yaptı. Orkestrayı geçen yılın da orkestra şefi olan Turhan Yükseler yönetti. Cengiz Baltepe de orkestrada yer aldı. Yarışma 13 yabancı TV ekibiyle uydudan naklen yayınlandı. Aynı gece İtalyan Sabrina Salerno, İsrail'den Ofra Haza, Fransız Jean François Michael, Off, Plastic Bertrand, Twink, Belçikalı Sandra Kim, Zaireli Tshala Muana, ve Dieter Bohlen sahne aldı.

Ahmet San, Sabrina Salerno and Anthony Delon in Çeşme, İzmir, Turkey.

Yarışmanın birincilik ödülünü "Lovers Until The End" adlı parça ile Hollanda'dan Lisa Boray kazandı. 1988 Eurovision şarkı yarışmasında ikinci olan İngiltere'li Scott Fitzgerald favori olmasına rağmen, Çeşme'de üçüncü oldu. Yarışmaya katılan diğer sanatçılar Dora (Portekiz), Karen Black (İrlanda), Jessica (Avusturya), Reynaert (Hollanda), Pascale Chambry (Fransa) idi. İspanya, Yunanistan, Finlandiya, Danimarka, Çekoslovakya, Almanya, Yugoslavya, Monaco'dan da şarkıcılar yarıştı.

İtalyan Partito Radicale (Radikal Parti) milletvekili "Cicciolina" lakaplı Ilona Staller de festival konuğuydu. Staller'in pornografik filmlerle anılmasından dolayı Çeşme Festivali'nde olay olması nedeniyle, aynı zamanda hacı da olan belediye başkanı Nuri Ertan'ın üzülmesi üzerine, organizatör Ahmet San tüm sorumluluğu üzerine alarak festival reklamı amaçlı olarak "pornocuyu biz çağırdık" açıklamasında bulundu. Samantha Fox, SSCB Sovyetler Birliği'nden Litvanyalı müzik grubu Oktava (Octava / Октава) orkestrası, "Monaco Sarayı'nın uçarı prensesi" Stephanie, Lara Fabian, son Eurovision Şarkı Yarışması'nın sunucusu Michelle Rocca da festivalde yer alan diğer yabancı ünlülerdi. Sonraki hafta ise Yüksel Uzel, İlhan İrem, Nükhet Duru, Sibel Egemen ve Selçuk Ural, Çeşme Kalesi'nde konser verdi.

Festivalin organizasyonu ve desteği konularında en çok emeği geçen şahıs ve kuruluşlardan bazıları ise şöyleydi: Ahmet San, Nevzat Ayaz, Burhan Özfatura, Süha Tanık, Dinç Bilgin, Erol Simavi, Oğuz Tatış, Cemal Tercan, Mehmet Özel, Nuri Ertan, Asil Nadir, Mehmet Kamiloğlu, Halim Kabasakal, Serhan Altınordu, Serpil Akıllıoğlu, Tahsin Karan, Nilüfer Sarısaç, Aykut Kutluel, Barış Özgür, Inter Limousine, Otel Çeşme Turban, Otel Apart, Otel Continental, Otel İnkim, THY, Otel Ilıca Turban ve Disko Dokuzbuçuk.

90'lı Yıllar

Blue System'in Türkiye'de de ilgi gördüğü zamanlarda Barış Manço, 7'den 77'ye adlı TV programında, 1 Temmuz 1990 tarihinde Dieter Bohlen ile röportajını yayınlamıştı. TV 1'de (TRT-1) Dieter Bohlen ile röportaj, Barış Manço, 01.07.1990

1995'e gelindiğinde, Türkiye'de hâlâ Modern Talking'in şarkıları çalınırken, Thomas Anders'in solo şarkılarına ve Blue System'e radyolarda veya albüm satış listelerinde çok sık rastlanılmıyordu.

Zamanla Thomas Anders ve Dieter Bohlen'e olan ilgisizlik büyüdü Türkiye'de ve unutulma noktasına geldi ikili. Yeni gençlik, bu grubun adını bile bilmiyordu artık. 80lerde 18-26 yaş arasında olanlar hatırlıyordu artık Modern Talking'i.

90ların ortalarında Türkiye'de özel radyoların çoğalmasıyla, FM kanallarında "You're My Heart, You're My Soul", "Princess Of The Night" gibi şarkılara tekrar rastlanıldı. Fakat Modern Talking'in albümlerini bulmak gerçekten zordu. Girilen kasetçi dükkanlarında "Asla bulamazsın" gibi cevaplarla da karşılaşılıyordu. Ki yanlış olmayan bir cevaptı bu, çünkü 1995'de "Let's Talk About Love" adlı ikinci Modern Talking albümünün kasetini Almanya'da bile satan bir yer bulmak çok zordu. Ama Türkiye'de o zamanlarda büyük müzik market zinciri Raksotek'te "The First Album" adlı Modern Talking kasetine rastlamak mümkün olmaya başladı. Çünkü 90'ların ortalarında ülkemizde "BMG Müzik A.Ş. Türkiye" kurulmuştu ve Yankı Müzik yerine bu şirket Modern Talking'in albümlerini üretmeye başladı ve bu kasetlerin dağıtımını Raks Müzik Yapım A.Ş. (İMÇ 6.Blok 6303 Unkapanı - İstanbul) üstlenmişti.

Modern Talking, nostalji olarak anılmaya başlarken, diğer şarkılarına ulaşmak bir yana, grubun şarkı sözlerini bile bulmak imkansızdı. Eski kitapçılarda eski Hey dergilerine, Modern Talking plaklarına rastlayabilirdi dinleyici, eğer şans var ise.

İçler acısı olan; dinleyiciler Modern Talking plaklarını eski kitapçılarda ararken, plağı ormanda piknik yapan aile reisinin elinde mangal yellerken bulmak da olası bir durumdu. Çöp bidonlarının yanında kırılmış şekilde plaklar görülüyordu, bu da ülkemizde "arşive" önem verilmediğinin bir göstergesidir.

90ların ortalarında Türkiye'de internet, sadece belli başlı kamu kurumlarında, üniversitelerin bilgisayar mühendisliği bölümlerinde henüz kullanılmaya ve yaygınlaşmaya başlamıştı. İnternet kullanmış kişi görmek bir yana, bilgisayar klavyesine dokunmuş çok az kişi vardı Türkiye'de.

Modern Talking ile ilgili bilgilere, diskografiye, şarkı sözlerine vs. nereden ve nasıl ulaşılması sorusu da mevcut iken; bu durum, iyi bir Modern Talking dinleyiciliği açısından bir eksiklik olarak görülerek, dünyadaki ilk Modern Talking sitelerinden biri olan "Türkçe Modern Talking Sayfası", internet ve bilgisayar kullanımı açısından Türkiye'de durum yukarıda bahsedildiği üzere böylesine kötüyken bile 1996'da sanal alemde yer almaya başladı.

Michael Sauser ve Thomas Gottschalk Wetten Dass programında. 28.03.1998

Tarih 28.03.1998'i gösterdiğinde tüm dünya Almanya devlet kanalı ZDF'deki "Wetten, dass..?" adlı programda Modern Talking'in tekrar kurulduğu haberini aldı. Thomas Gottschalk'ın sunduğu programda Thomas Anders ve Dieter Bohlen sahnede Modern Talking'in en iyi şarkılarından oluşan bir parçayı çaldı ve söyledi. Fakat aynı zamanda Türkleri de çok duygulandıran bir hadise yaşandı bu programda. Programın formatında yarışmacılar gerçekleştirebilecekleri bir iddiada bulunuyor ve iddiayı kazananlar oylama ile yarışmanın galibi oluyordu. Programa İsviçre'den katılan Michael Sauser adlı yarışmacı, tüm devletlerin milli marşlarını okuyabildiğini iddia ediyordu. Yarışma kapsamında salonda yer alan tüm ülkelerin bayrakları içerisinden de en az 5 bayrak seçilmesi gerekiyordu. Thomas Anders en son olarak "Almanya'da yaşayan Türkler için bir de Türk Bayrağını seçeyim" dedi ve bayrağımızı aldı. Ardından Michael Sauser ülkemizin de milli marşını konuklara ayakta dinlettirerek telefon oylamasından sonra yarışmanın galibi oldu. İşte Thomas Anders'in programda ülkemizin bayrağını seçmesi de Modern Talking'in ülkemizde tekrar gündeme gelmesini sağlayan unsurlardan biri oldu.

1998 yaz aylarında Kuşadası, Çeşme, Gümüldür gibi sahillerimizin diskolarında, özellikle Özdere'deki "Adı Melahat" adlı diskotekte "Back For Good" albümünden şarkıların CD'den dinletilmesine sıkça rastlanmıştı.

Modern Talking tekrar kurulmuştu, gruba ilgi vardı, fakat 80lerdeki gibi büyük bir ilgi yeni genç dinleyici kitlesi tarafından oluşmamıştı. Buna rağmen, birçok TV müzik kanalında Modern Talking'in yeni kliplerinin gösterilmesi Türkiye'de Modern Talking albümlerinin satışını ve Türkiye'de yeni Modern Talking hayranlarının ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Modern Talking'in Back For Good albümü satış listelerinde Türkiye'de birinci sıraya çıkmıştır. Aslında "BMG Türkiye" firması pazarlama açısından ülkemizde daha etkin olabilseydi, Modern Talking 90ların sonunda, Türkiye'de Ricky Martin'den daha çok ilgi görebilirdi. Eskiden Modern Talking'i karalayan Blue Jean dergisi de, belki de derginin ekibinin yenilenmesine bağlı olarak, grubun birleşmesinden sonra, 90ların sonunda artık övgü dolu yazılar yazıyordu Modern Talking hakkında. Victory ve Universe gibi yeni Modern Talking kaset ve CD'leri de BMG lisansı ile artık DMC Doğan Müzik Yapım ve Tic. A.Ş. (İMÇ 5. Blok 5456 Unkapanı 34470 İstanbul) tarafından yayınlanıp dağıtılıyorken, America adlı albüm ise Berlin Musik GmbH lisansı ile BMG Müzik A.Ş. tarafından üretilip, Yonca Müzik Enternasyonal Ticaret A.Ş. (İMÇ 6. Blok 6206 Unkapanı - İstanbul) tarafından da dağıtılıyordu.


2000'li Yıllar ve Günümüz

2000 yılına gelindiğinde ve sonraki yıllarda Year Of The Dragon ve America adlı Modern Talking albümleri de yabancı müzik satış listelerinde Türkiye'de birinci sıraya çıkmıştır.

Modern Talking'in son 4 albümü, 2000-2003 yılları arasında Türkiye'deki kaset basımları.

Modern Talking'in Avrupa'da çok fazla ilgi görmeyen "No Face, No Name, No Number" adlı şarkısı 2000 yılı yaz aylarında ülkemizde güney ve batı sahillerimizin vazgeçilmezleri arasındaydı, her barda, her plajda, her otelde bu şarkı dinletilirdi.

Bu dönemde korsan CD satışının ve internet ile mp3 dosya formatındaki müziğin çok yaygınlaşması, Türkiye'de Modern Talking'in orijinal albüm satışını azaltmıştır. Son albüm "Universe" bile Türkiye'de korsan CD olarak basılmıştır. Hal böyleyken Modern Talking'in Türkiye'de bir konser verme planı da gerçekleşememişti. Burada bir etken de BMG Türkiye'nin kapanmasıdır.

2002 yılında "Türkçe Modern Talking Sayfası", "Modern Talking Türkiye" olarak site haline geldi.

2003 yılı ortalarında ise Modern Talking'in dağıldığı haberi yine Türk medyasının ilgisizliği ile karşılaşmıştı. Modern Talking 1998'den sonra Türkiye'de ne yazık ki 80lerdeki kadar ünlü değildi. Fakat kablo TV'nin birçok eve girmesiyle, RTL'yi seyreden Türklerin çoğalması sonucu, Dieter Bohlen'in tanınırlığının tekrar arttığını da gözlemlenmiştir.

2004 yılına gelindiğinde BMG, özellikle 2004 Mart ayında Türkiye'de korsan üretim ve satışa karşı alınan yasal önlemlerle, Thomas Anders'in "This Time" adlı son solo albümünü Türkiye'de de piyasaya sunmak istemesinin yanında Türkiye'de yıllardır yapmadığı şeyi yapıyor promosyon çalışmalarına önem vermeye başlıyordu. BMG, Thomas Anders'in "King Of Love" adlı şarkısının yabancı müzik yayını yapan Türk özel radyolarında çalınmasını sağlayarak, istek alma oranına göre pazar yoklaması yapmaya çalışıyordu. Bunun en somut örneği, Power FM'deki istek listelerinde Thomas Anders'in bu şarkısının istek almasıdır. Bunların neticesinde Thomas Anders, "This Time" adlı albümünden çıkan "King of Love" adlı ikinci teklisi ile, 2004 yılı haziran ayında single CD satışlarında Türkiye'de ikinci sıraya yükselmiştir.

Thomas Anders 15.05.2004 gecesi Eurovision'da.

15 Mayıs 2004 gecesinde de bir sürprize şahit olundu. Finali Türkiye'de yapılan 2004 Eurovision şarkı yarışmasında Almanya'dan puanları bildirmek üzere sunucu olarak seçilen kişi Thomas Anders'di. Saat 00:25'te TRT ekranlarında elinde Türk bayrakları ile görülen Thomas Anders, Türkiye'ye Almanya'dan en yüksek puan olan 12 puanın verildiğini açıkladı. Görüntüler için tıklayınız.

Aynı dönemde Majör Müzik adlı Türk organizasyon şirketinden Ahmet Çataltuğ, 25 Eylül 2004'te İstanbul'da bir Thomas Anders konser organizasyonu planladığını, Thomas Anders ile görüşmelerin olumlu geçtiğini ve sadece sözleşme aşamasının kaldığı haberini sitemize bildirmişti. Fakat bu şirketten daha sonra bir ses çıkmayınca, konser de sadece "ortaya atılan" tarihi ile gerçekleşemeden kalakaldı. Aynı dönemde bir Türk yönetmenin NTV'de yayınlanmak üzere bir Modern Talking belgeseli hazırladığı haberi de ortaya çıkmıştı.

2005 yılında ise, bazı radyo kanallarında hâlâ Modern Talking şarkılarının da çalındığına şahit olundu. Thomas Anders ve Dieter Bohlen, kablo TV'den ve uydu aracılığı ile özellikle RTL ve Pro7 adlı TV kanallarında Türkler tarafından takip edilmeye devam etti. 2005 yılındaki bir diğer gelişme ise, 09.08.2005 tarihli Akşam Gazetesi'nin haberine göre Thomas Anders'in Ayasofya Meydanı'nda "Kıtaların Konseri-Medeniyetler Buluşması" adlı bir organizasyona 24-25 Eylül'de katılıp Türkiye'de sahne alacağı şeklinde idi. Bu haber de gerçekleşemeyen bir bilgi olarak kaldı ne yazık ki.

Thomas Anders in Bursa, Turkey. 3rd July 2007 03.07.20071987'den 20 yıl sonra Thomas Anders, 46'ıncısı düzenlenen Uluslararası Bursa festivali kapsamında 3 Temmuz 2007'de ülkemizde ikinci konserini verebildi.

15-19 Ekim 2008 tarihleri arasında düzenlenmiş bulunan; Türkiye'nin onur konuğu olduğu Frankfurt Kitap Fuarı'nda (Frankfurter Buchmesse 2008 / Frankfurt Book Fair 2008), fuarın 17 Ekim günü gerçekleşen basın konferansında Dieter Bohlen "Der Bohlenweg - Planieren statt Sanieren" adlı kitabını tanıttı.

2009'a gelindiğinde, RTN Organizasyon UNIQ'den Gülçin Kocakır'ın sitemize gönderdiği 13 Mayıs 2009 tarihli e-posta ile Thomas Anders'in yeni bir konseri olacağı bilgisi geldi. Anders üçüncü defa da Suada'da (İstanbul) 3 Temmuz 2009 tarihinde konser verdi. (Bu müjdeyi de sizlere sitemiz iletememişti ne yazık ki) Sahne önü biletlerinin 100 TL, normal biletlerin 70 TL olduğu konser öncesi timeout İstanbul dergisinden Seda Pekçelen Thomas Anders ile röportaj gerçekleştirmiştir. İstanbul konseri öncesi Number One TV'de de Thomas Anders ile röportaj yapıldı: https://www.youtube.com/watch?v=3BIDGUv8kGQ (Kaynak: Emin Kutlu)

Rus ve Türk ortaklığı tur operatörü firması Tez Tour, 02 Aralık 2014 tarihinde Thomas Anders'i Antalya'da Kemer'de bulunan Rixos Sungate otelindeki "Tez Tour 20. yıl kutlamaları" organizasyonuna getirdi. BDT ülkelerinden 600 seyahat acentesi yöneticisi ve dünyanın 20 ülkesinden yaklaşık 500 otel temsilcisinin katıldığı gecede Victoria Lopyreva, Evgeny Donskikh ve Alexander Snegirev sunuculuk yaparken, Thomas Anders Modern Talking şarkılarını ve kendi solo çalışmalarını seslendirdi. Görüntüler için: https://youtu.be/c7dEbeEpgro?t=594

2016 yılında ise Thomas Anders tekrar ülkemize geldi; Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda 28 Mayıs 2016 Cumartesi günü saat 20:00'de başlayan konserde Anders, dinleyicilerinin karşısına çıktı. Anders'e klavyede Bernd Höfer eşlik etti. Konserden görüntüler için: https://youtu.be/PmE7cZar60Y.

Konser öncesi verdiği röportajda ise Thomas Anders sitemiz hakkında şu sözleri söylemiştir:
Türkiye'de o kadar seviliyorsunuz ki " Modern Talking Türkiye" adı ile hala interaktif bir siteniz ve fan clubleriniz var. Biten bir grup için bu sevgi seli ne hissettiriyor?

Yıllar sonra hala bu işin içinde kalabilmek insanların ve hayranlarımın beni sevmesi ve desteklemeye çalışması, beni çok mutlu ediyor ve gururlandırıyor.

2017 yılında "ModernTalkingTR" Facebook sayfamızda, dünyanın her yerinden yıllardır artan takipçilerimiz, Sony Music Entertainment Germany GmbH'nin yönettiği "Modern Talking" Facebook resmi sayfasına geçti.

2018 yılı sonunda çıkan haberlere göre; Antalya EXPO alanında 2019 yılında yapılacak etkinliklerde, Thomas Anders'in de konser vereceği ve konser anlaşmasının kesinleştiği belirtilmişti. Fakat bu konser gerçekleşmedi.

2020 yılına gelindiğinde; her ne kadar analog kayıtlara tekrar rağbet olduğu için vinyl plak formatında albümlere talep olsa da, müzik dinlemenin asıl mecrası internetteki Spotify, YouTube, Deezer gibi dijital platformlar olduğu görülmektedir. Modern Talking'in özellikle plaklarına ülkemizde koleksiyonerler tarafından hâlâ ilgi duyulmaktadır. Fakat günümüz itibarıyla ülkemizde de YouTube platformunda Modern Talking'in daha fazla dinleyiciye sahip olduğu gözlemlenmektedir. Sanatçıların albüm ve şarkı başarıları günümüzde, sadece CD ve plak gibi fiziksel satışlarla (physical sales) değil, daha fazla olarak dijital indirmeler (digital downloads), radyo yayınları (radio airplay), canlı yayınlar (streams), video görüntülemeleri (video views), sosyal medya etkisi (social media influence) ile ölçülmektedir.

Modern Talking'i dinlemek kimi köşe yazarları tarafından bazen alay konusu olmasına rağmen; Ozan Doğulu ve İsmail YK gibi müzisyenlerimiz Modern Talking'i dinlediklerini açıklamıştır. Bunun yanında ülkemiz televizyon yarışma programlarında da Modern Talking'e yer verilmektedir. Bunun son örneği olarak; atv'de Kenan İmirzalıoğlu'nun sunduğu "Kim Milyoner Olmak İster" adlı bilgi yarışması programında "Cheri, Cheri Lady" adlı şarkıyı kimin seslendirdiği sorusu ile karşımıza çıkmıştır.

Güzel bir diğer gelişme de; Youtube'da yer alan ModernTalkingTR adlı kanalımızın Google tarafından 07.05.2018 tarihinde Modern Talking'in "resmi sanatçı kanalı" haline getirilmiş olmasıdır. 2021 yılı mayıs ayına kadar 3 yıl boyunca "resmi sanatçı kanalı" olan https://www.youtube.com/moderntalkingtr'nin, abone sayısı 2,4 milyon'a ulaşmış; 18 mayıs 2021 tarihinde de Sony Music Entertainment Germany GmbH'in yeni kurduğu "Modern Talking Offiziell" adlı kanala 727.000 abonemiz geçmiştir.

Kanalımızın, 13 Ocak 2021 tarihi itibarıyla da toplam 1.975.478.149 dünya görüntülemesi sayısını da buraya not olarak düşelim... 2020 yılında bu kanalımızda, Türkiye'den video izleyenler toplam 971.747 kişidir. Sadece İstanbul'dan toplamda 358.293 kişi 2020 yılında izleyicimiz olmuştur. İzleyicilerin %35'i kadın %65'i erkektir. En çok izleyici 25-34 yaş aralığında olup toplamın %26,3'ü oranına sahiptir. Ardından oran sıralaması ile 35-44 (%24,6), 45-54 (%20,9), 18-24 (%17,6), 55-64 (%6,3), 13-17 (%2,3) ve 65 yaş üstü %2,1'dir. Bu oranlara bakıldığında %53,9 oran ile 35 yaş üstü izleyicilerin çoğunlukta olduğu söylenebilir. Fakat dikkat çekici bir nokta da Modern Talking'in 2003 yılında dağıldığı göz önünde bulundurulduğunda; 18-24 yaş arası gençlerin %17,6 oran ile hiç de azımsanmayacak bir kitle olduğu ve Modern Talking'in hâlâ ilgi çektiği anlaşılmaktadır.
Bu nedenle de sitemiz, Google'ın da istediği üzere mobil uyumlu yeni arayüzü ile sizler için 2021 yılı ocak ayında yenilenmiştir. Teşekkür ederiz.

1980'lerden gazete/dergi küpürleri:

Modern Talking HEY Müzik Dergisi'nde. 28 Eylül 1985. Hey'den sonbahar sürprizleri. Hey özel müzik hattı hizmetinizde. 5 Ekim 1986 Cumartesi saat 13:00-16:00 saatleri arasında Hey'in telefonlarını ararsanız Modern Talking'in Chery Chery Lady adlı şarkısını, dünya listelerindeki son hit'ini dinleyebilirsiniz. Ülkemize henüz ne plağı geldi, ne de radyolarımız çalıyor.
28.09.1985, Hey Müzik Dergisi

Modern Talking Stüdyo Pazar adlı programda 19.01.1986 saat 14:00'da TRT TV1'de. Milliyet Gazetesi haberi.
19.01.1986, Milliyet

Modern Talking 7-31 Temmuz 1986 tarihleri arasında düzenlenecek 25'inci Bursa Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali'ne geliyor haberi. 05.06.1986 Milliyet
05.06.1986, Milliyet

Thomas Anders ve Nora Balling Ses Dergisi'nde. Hayatın değerini çok iyi anladık.
1986, Ses Dergisi

Hulusi Tunca Türkiye'deki albüm satışları piyasasını, sahte korsan baskı kasetleri Billboard'a değerlendirdi, Modern Talking'den bahsetti. 26.07.1986
26.07.1986, Billboard Dergisi

Modern Talking Ses Dergisi'nde. Thomas Anders, Nora yazılı kolyesini çıkardı.
29.09.1986 Sayı:40, Ses Dergisi

Modern Talking ikilisi programı 21.01.1987 günü TRT Radyo 2'de saat 09:30'da
21.01.1987, Milliyet

Thomas Anders Modern Talking karikatürü. 24.02.1987
24.02.1987, Fırt Mizah Dergisi

Modern Talking TRT Radyo 3 Engin Arman'ın "Gecenin Getirdikleri" programında. 17.07.1987
11.07.1987, Hey Müzik Dergisi

Modern Talking TRT TV1 Müzik Yelpazesi programında Cherie Cherie Lady şarkısı ile saat 17:55'te. 19.09.1987 Milliyet Gazetesi haberi.
19.09.1987, Milliyet

Dieter Bohlen Çeşme'de. Yeni Asır Gazetesi.
12.08.1988, Yeni Asır Gazetesi
 


Türkiye Müzik Listelerinde Modern Talking Albümleri ve Teklileri

 Tarih* Adı Format 🇹🇷  En Yüksek Sıra**
29.10.1984 You're My Heart, You're My Soul Single, 45'lik Plak 1
13.03.1985 You Can Win If You Want Single, 45'lik Plak 1
01.04.1985 The First Album Albüm, 33'lük Plak & Kaset 1
02.09.1985 Cheri, Cheri Lady Single, 45'lik Plak 1
14.10.1985 Let's Talk About Love Albüm, 33'lük Plak & Kaset 1
27.01.1986 Brother Louie Single, 45'lik Plak 1
28.04.1986 Atlantis Is Calling Single, 45'lik Plak 1
26.05.1986 Ready For Romance Albüm, 33'lük Plak & Kaset 1
06.10.1986 Geronimo's Cadillac Single, 45'lik Plak 1
10.10.1986 In The Middle Of Nowhere Albüm, 33'lük Plak & Kaset 1
11.11.1986 Give Me Peace On Earth Single, 45'lik Plak -
18.05.1987 Jet Airliner Single, 45'lik Plak 1
08.06.1987 Romantic Warriors Albüm, 33'lük Plak & Kaset 1
09.11.1987 In 100 Years Single, 45'lik Plak 1
30.11.1987 In The Garden Of Venus Albüm, 33'lük Plak & Kaset 1
16.03.1998 You're My Heart, You're My Soul '98 Single, CD 1
30.03.1998 Back For Good Albüm, CD & Kaset 1
20.07.1998 Brother Louie '98 Single, CD 1
01.02.1999 You Are Not Alone Single, CD -
19.02.1999 Alone Albüm, CD 1
17.05.1999 Sexy Sexy Lover Single, CD -
31.01.2000 China In Her Eyes Single, CD -
28.02.2000 Year Of The Dragon Albüm, CD & Kaset 1
02.05.2000 Don't Take Away My Heart Single, CD -
26.02.2001 Win The Race Single, CD -
19.03.2001 America Albüm, CD & Kaset 1
07.05.2001 Last Exit To Brooklyn Single, CD -
18.02.2002 Ready For The Victory Single, CD -
18.03.2002 Victory Albüm, CD & Kaset -
29.04.2002 Juliet Single, CD -
03.03.2003 TV Makes The Superstar Single, CD -
31.03.2003 Universe Albüm, CD & Kaset -
* Dünya müzik piyasalarında ilk çıkış tarihidir.
** "-" işaretli satırlar, albüm veya single'ın satış miktarları hakkında bilgiye sahip olunmadığını ya da ülkemizde piyasaya çıkmadığını göstermektedir.

Türkiye'de Online Radyolarda Hangi Modern Talking Şarkıları Kaç Defa Çalındı? (11.11.2019 - 31.01.2021 Tarihleri Arasında)

Kaynak: Top Charts by myTuner Online Radio Platform (Erişim Tarihi: 31 Ocak 2021)

1 You're My Heart, You're My Soul - 29
1.1 Radyo POP - 11
1.2 Radyo Modoko - 9
1.3 Radyo Nostaljinin Sesi -3
1.4 Soul Radio 103.1 FM - 2
1.5 Radyo Hacettepe - 2
1.6 98.9 Radio Net - 1
1.7 Radyo Dejavu - 1

2 Brother Louie - 25
2.1 Argos Radio - 7
2.2 98.9 Radio Net - 5
2.3 Radyo Nostaljinin Sesi - 3
2.4 Joy Hits - 3
2.5 Radyo Gezgin Korsan - 2
2.6 Radyo POP - 2
2.7 Rs FM - 2
2.8 Radyo Hacettepe - 1

3 Cheri Cheri Lady - 19
3.1 Reklamsız Radyo Yabancı - 5
3.2 98.9 Radio Net - 4
3.3 Radyo Nostaljinin Sesi - 3
3.4 Radio C 106.5 FM - 2
3.5 Joy Hits - 2
3.6 Number One FM - 1
3.7 Radio Wanderlust - 1
3.8 Radyo Aktif - 1

4 You Can Win If You Want - 6
4.1 Joy Hits - 5
4.2 TRT Radyo 3 - 1

5 No Face No Name No Number - 3
5.1 Radyo POP - 3

Paylaş                 


Kaynak: Koçak, Kamil. "Türkiye'de Modern Talking". Arşivlenmiş kopya 10 Temmuz 2020 tarihinde "http://moderntalking.web.tr/turkiyede.htm" kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ocak 2021.